Jak układać trawnik

n-alfa

Jak układać trawnik

Przygotowanie podłoża

Darń należy rozłożyć wkrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Darń można rozkładać nawet w listopadzie, gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Właściwie ułożony i pielęgnowany przetrwa długie lata. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik to absolutna podstawa. To właśnie na tym etapie, o ile zrobimy wszystko jak należy, możemy zapewnić sobie spokój i zaoszczędzić masy problemów w przyszłości.

Co musimy zrobić?

Przekopać glebę, usunąć chwasty i śmieci. Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna – rozłożyć około 10-centymetrową warstwę żyznej gleby (wymieszanej z piaskiem). Dokładnie wyrównać teren, tak by nie było zagłębień, w których mogłaby się gromadzić woda. Następnie zwałować ziemię. Możemy również rozłożyć siatkę przeciw szkodnikom, aby nie niszczyły nowo powstałego trawnika.

Zakładanie trawnika

Rozłożyć pasy darni, rozpoczynając od prostej krawędzi np. ogrodzenia. Pasy te powinny leżeć ściśle jeden przy drugim, ale tak by w żadnym miejscu nie zachodziły na siebie. Brzegi darni przyciąć ostrym nożem. Następnie docisnąć wałem darń do podłoża. Na koniec obficie podlać trawnik (można lekko unieść brzeg, by sprawdzić, czy przesiąkła przezeń woda). W pierwszym tygodniu po rozłożeniu darni podlewać trawnik codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni. Darń powinna zakorzenić się w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach (poznaje się to po tym, że pociągnięta – mocno trzyma się w ziemi). Od tego czasu można zacząć normalne użytkowanie trawnika.

Podlewanie trawnika

Podlewanie pod podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Już po samym ułożeniu trawnika należy zapewnić trawie odpowiedni dopływ wody. Po trawie bardzo szybko widać niedobory wody. Zmienia ona kolor i traci naturalną elastyczność.
Należy pamiętać o tym, aby z podlewaniem nie przesadzać, ponieważ zbyt obfite podlewanie może się zakończyć rozwojem chorób i po prostu gniciem trawnika.

Nawożenie trawnika

Odpowiednie wspomaganie trawy wspomaga rozwój systemu korzeniowego i przyspiesza rozkrzewianie się części zielonych. Nawozy traktować możemy jako suplement diety naszego trawnika. Najbardziej potrzebne, a jednocześnie często deficytowe składniki gleby to azot, fosor, potas, wapń i magnez. W zależności od właściwości lokalnych gleby każdy z tych składników może być mniej lub bardziej potrzebny. Teoretycznie można przeprowadzić analizę próbki gleby, w praktyce stosuje się po prostu nawozy wieloskładnikowe.
Ogólnie przyjętą normą jest nawożenie około 3 razy na sezon. Zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych, specjalnie przystosowanych do potrzeb traw.
Standardowo nawozimy po koszeniu, na suchą trawę. Po aplikacji nawozu zaleca się obfite podlanie trawnika. Pamiętajmy, aby nie stosować nawozów do trawników w czasie suszy. Należy również postępować ostrożnie w przypadku chorób trawy i równoległego stosowania innych środków chemicznych.

Koszenie

Koszenie trawnika to najważniejszy i najbardziej czasochłonny zabieg pielęgnacyjny, ale niestety, bez odpowiedniego koszenia nasz trawnik nigdy nie będzie wyglądał tak, jak powinien. Zazwyczaj utrzymuje się wysokość koszenia 4–5 cm, ale gdy panują upały, lepiej kosić wyżej. Zaleca się koszenie trawnika przynajmniej 1 raz w tygodniu. Trawa przez to będzie się lepiej rozkrzewiała i będzie gęściejsza.

Inne zabiegi

Podlewanie, koszenie i nawożenie to nie wszystkie zabiegi, które trzeba wykonywać, aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji.
Pozostałe czynności pielęgnacyjne obejmują:

  • grabienie – dzięki grabieniu usuwamy wszystko to, co może blokować równomierny wzrost trawnika. Dodatkowo, wzruszamy i usuwamy obumarłe części trawy.
  • napowietrzanie – dzięki dostępowi powietrza do korzeni uzyskujemy lepszy wzrost, gęstość oraz elastyczność trawy. Zabiegi aeracji (wykonywanie nakłuć w darni – wiosna) oraz zabieg wertykulacji (cięcie darni w pionie I marzec-kwiecień, II wrzesień-październik) pozwalają także na skuteczniejsze docieranie wody oraz nawozów do podziemnych części trawnika. Przed zabiegami aeracji i wertykulacji należy trawnik skosić, a następnie obficie podlać.
  • piaskowanie – to kolejny prosty zabieg, wspomagający rozwój systemu korzeniowego. Piasek ma działanie rozluźniające, należy go rozrzucać na trawnik po napowietrzaniu, a następnie rozgrabić.
  • wapnowanie – dzięki zastosowaniu wapna możemy pozbyć się ryzyka zbyt kwasowego pH gleby. Wapnowanie pomaga także pozbyć się mchu. Zabieg ten wykonujemy raz na kilka lat za pomocą łagodnych nawozów. Wapno gaszone czy palone może spowodować wypalenie trawy.
  • wałowanie – wyrównuje powietrznię trawnika, a także zapobiega zbytniemu rozluźnieniu gleby. Wałować należy wiosną przede wszystkim na lekkich glebach – w przypadku gleb cięższych warto postępować ostrożnie, aby nie dopuścić do zbytniego zbicia ziemi.