Aeracja trawnika – co musisz wiedzieć

Żeby Twój trawnik był zdrowy i cieszył Cię przez długie lata musisz o niego odpowiednio zadbać.

Nie wystarczy jednak samo podlewanie i koszenie. Dowiedz się na czym polega aeracja trawnika i sprawdź co musisz o niej wiedzieć. 

Czym jest aeracja

Jest to zabieg polegający na napowietrzeniu zbyt gęstej trawy. Wykonywany zazwyczaj maszynowo. Polega on na wykonaniu w trawie niewielkich otworów, dzięki którym do dolnych warstw gleby zostanie doprowadzona woda i powietrze.

Dlaczego warto wykonywać napowietrzenie 

W miarę upływu czasu Twój trawnik jeszcze bardziej się zagęści. Jest to oczywiście spowodowane regularnym koszeniem i podlewaniem. Takie jest oczywiście przez nas porządane, ponieważ trawa stworzy ładny zielony i gęsty dywan. 

Ma to jednak także swoje minusy razem z zagęszczeniem trawy dochodzi do zanikania systemu korzeniowego trawy i zwiększania procesów gnilnych w jej podłożu. Efektem tego procesu będzie trudniejsze przenikanie wody do podłoża, a w konsekwencji także słabszy rozwój trawy.

Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi czynność nazywana aeracją trawnika, czyli po prostu jego napowietrzenie. Zabieg ten polega na maszynowym nakłuwaniu powierzchni trawnika tak, żeby doprowadzić powietrze do dolnych części systemu korzeniowego. 

Trawę nakłuwa się na głębokość od 5 do 20 cm. W efekcie tego powstają otwory, przez które zachodzi wymiana gazowa, a także szybciej doprowadzona jest woda do niższych warstw gleby.

Co daje aeracja 

Zabieg ten przede wszystkim napowietrza trawnik. A więc dzięki niemu tlen jest szybciej doprowadzony do systemu korzeniowego trawy. Tak samo dzieje się z wodą – ona także na skutek wydrążonych otworów ma szansę szybciej przedostać się do niższych partii gleby. 

W miejscu wspomnianych otworów także szybko pojawiają się nowe korzenie, a sam trawnik zagęszcza się na nowo. 

Dzięki napowietrzeniu trawnik także zdecydowanie lepiej będzie pobierał wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w podłożu. 

To wszystko spowoduje, że Twój trawnik będzie zdrowy. Przyspieszy to także wzrost i rozwój trawnika, a także jego ogólną kondycję. 

Kiedy wykonywać zabieg aeracji

Napowietrzanie trawnika najczęściej przeprowadza się dwa razy w roku. Pierwsza aeracja powinna być wykonywana wiosną, żeby dostarczyć trawie niezbędnych dla rozwoju składników, 

których najpewniej brakuje jej po zimie.

Druga aeracja powinna zostać przeprowadzona wczesną jesienią. Można wówczas wykonać nieco głębsze otwory w darni. 

Nie ma natomiast szczególnych zaleceń co do pogody przy której możemy wykonywać aerację. Optymalnym czasem na to jest moment, w którym podłoże trawy jest wilgotne, ale nie przesiąknięte wodą. Nie powinno się także wykonywać zabiegu napowietrzania w czasie kiedy trawa jest mocno wysuszona.

Czym wykonywać napowietrzanie

Na rynku dostępne są specjalne maszyny, które przeznaczone są do aeracji trawnika. Dostępne są  one w każdym sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym. 

Przy wyborze maszyny kieruj się specyfikacją sprzętu podaną przez producenta urządzenia – zwróć uwagę na jego wydajność i dopasuj odpowiednią w zależności od powierzchni Twojego ogrodu. Możesz wybrać także urządzenie 2w1, które dzięki wymiennym ostrzom będzie mogło służyć zarówno do aeracji, jak i wertykulacji trawnika.

Jeśli powierzchnia Twojego trawnika jest dość mała, możesz zastanowić się nad zakupem ręcznego urządzenia do aeracji lub specjalnych nakładek z kolcami na buty.

Dowiedz się także jak nawozić, podlewać i kosić swój trawnik w innych artykułach na naszym blogu, a jeśli jeszcze nie posiadasz swojego wymarzonego trawnika złóż zamówienie już teraz.