Przygotowanie podłoża pod trawę z rolki

Jeśli chcesz aby trawa w twoim ogrodzie była piękna, a decyzja o ułożeniu trawy z rolki już zapadła ostatnie, co musisz zrobić to odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że ma bezpośredni wpływ na jakość twojej trawy po ułożeniu. Podpowiemy ci od czego zacząć w kliku prostych krokach.

Uprzątnij teren

Przygotuj swoją działkę tak, aby w miejscu układania trawnika nie było już żadnych pozostałości po budowie, ani innych śmieci. Zwróć uwagę także na większe kamienie i usuń je. Powierzchnia pod rolkami powinna być pozbawiona elementów, które źle wpłyną na ukorzenianie trawy.

Przygotuj glebę

Kolejnym krokiem jest przekopanie podłoża, na którym znajdzie się twój nowy trawnik. W zależności od tego jak duża jest powierzchnia możesz zdecydować, czy zrobisz to tradycyjnie, czy automatycznie. Tradycyjne przekopanie podłoża szpadlem jest tanie i efektywne, ale nie sprawdzi się, jeśli powierzchnia twojej działki jest duża. Przy dużych przestrzeniach idealnie sprawdzi się glebogryzarka.

Usuń chwasty

Jeśli twoje podłoże jest już przekopane możesz przystąpić do jego oczyszczenia. Do tego celu będą potrzebne Ci widły lub grabie. Przy ich pomocy usuń wszelkie pozostałości roślin z podłoża, takich jak chwasty, resztki korzeni. Zrób to dokładnie, ponieważ chwasty mają zdolność do samoregeneracji i nawet pojedyncze sztuki mogą w przyszłości rozrosnąć się i zepsuć twoją trawę.

Wskazówka: Po oczyszczeniu terenu z chwastów odczekaj minimum tydzień i sprawdź czy nie pojawiają się kolejne. Jeśli to konieczne powtórz odchwaszczanie. Dzięki temu pozbędziesz się ich większej ilości.

W zależności od tego jak bardzo zachwaszczony jest teren możesz użyć także preparatów chemicznych, które pomogą Ci w walce z chwastami. Znajdź w sklepie ogrodniczym preparat Roundup lub Dominator i zastosuj go według wskazań producenta. Po zadziałaniu środka chemicznego usuń pozostałości po chwastach.

Uwaga: Preparaty te są silnie działające na rośliny jedno i dwuliścienne więc działają także na trawy. Działają poprzez przenikanie przez liście, dlatego dla najlepszego efektu poczekaj aż chwasty będą miały już około 10 centymetrów.

Kształtowanie terenu

Po przekopaniu podłoża z pewnością zauważysz, że jest ono bardzo nierówne i nie nadaje się jeszcze do ułożenia rolek. Dlatego musisz przystąpić do jego wyrównania. Zacznij od rozgrabienia wszelkich nierówności, tak aby podłoże było równe. Postaraj się zniwelować małe różnice w wysokości takie jak dziury i wzniesienia. Jeśli to konieczne możesz przenieść część ziemi z jednego miejsca w drugie – pamiętaj, że przeniesioną ziemię trzeba ubić w nowym miejscu ubijakiem lub zagęszczarką.

Jeśli twoja działka zawiera większe wzniesienia lub spadki nie ma konieczności ich wyrównywania. Trawa w rolce świetnie ukorzenia się także na lekko pochyłym terenie.

Wskazówka: zwróć uwagę na małe zagłębienia w podłożu i wyrównaj je. Jeśli tego nie zrobisz trawa w tym miejscu zapadnie się, a w miejscu zagłębienia będzie zbierała się woda.

Nawożenie

Warto zbadać pH gleby, którą przygotowujemy pod rozwinięcie rolek z trawą i zadbać o jej optymalną kwasowość, a także dostarczyć glebie wszystkich niezbędnych dla trawy składników. Przygotowaliśmy o tym specjalny artykuł.

Wyrównanie i walcowanie

Na koniec prac przy przygotowaniu podłoża wyrównaj je drewnianą łatą, a następnie przystąp do walcowania terenu. Zwróć uwagę na wagę walca. Najlepszy efekt da taki, którego waga wynosi ponad 70 kilogramów. To zapewni glebie dobre zagęszczenie. Warto także przez najbliższe kilka dni polewać podłoże wodą, a następnie jeszcze raz wyrównać je walcem.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności możesz przystąpić do rozwijania rolek z trawą. Więcej o tym jak zrobić to samodzielnie przeczytasz na naszym blogu.