Automatyczna kosiarka – czy to się opłaca?

Regularne koszenie trawy to niezwykle ważna czynność pielęgnacyjna w ogrodzie. Pozwala to utrzymać trawę w dobrym stanie i zapewnia jej nie tylko odpowiednie warunki do przeżycia, ale także wpływa na jej korzystny i atrakcyjny wygląd. 

Jeśli przy wykonywaniu prac ogrodowych przyszło Ci na myśl zdanie „czy trawa mogłaby się kosić sama” ten artykuł jest dla Ciebie. 

Z pomocą na rozwiązanie tego problemu przychodzą nowe na rynku kosiarki automatyczne. Są to inteligentne roboty samojezdne, które na wzór odkurzaczy dbają o stan wzrostu twojej trawy i regularnie go kontrolują.

Jak to działa

Sam robot koszący to nic innego jak urządzenie wielkości niedużego odkurzacza, które ma za zadanie zwinnie poruszać się po Twoim ogrodzie kosząc trawę, kiedy ty odpoczywasz. Nieodłącznym elementem robota jest jego stacja dokująca, która jest miejscem jego ładowania i przechowywania. To w to miejsce robot wraca automatycznie po wykonanej pracy. W zestawie z każdym robotem znajdziemy także zestaw przewodów, służących do wytyczenia robotowi powierzchni, w której ma wykonywać pracę. 

Automatyczne kosiarki 

Roboty koszące można zaprogramować według swoich potrzeb, na także ilość koszeń w tygodniu, jaka nam odpowiada. Urządzenie będzie automatycznie wyjeżdżało o zaprogramowanej godzinie, aby wykonać pracę. Należy jednak pamiętać, że robot koszący nie zbiera podcinanej trawy, a jedynie rozdrabnia ją i pozostawia na podłożu. Urządzenie to jednak na tyle często podcina trawę, że ścinki te są praktycznie niezauważalne. 

Czy warto 

To czy warto zdecydować się na zakup robota automatycznie koszącego trawę jest indywidualną kwestią i zależy w dużej mierze od specyfiki twojego ogrodu. Jeśli Twój podłoże twojego ogrodu przypomina pole golfowe i nie zawiera żadnych większych różnic terenu lub naturalnych przeszkód to może być to dobre rozwiązanie dla zaoszczędzenia wysiłku przy pielęgnacji ogrodu. Warto zwrócić także uwagę na przewidywaną przez producenta powierzchnie koszenia. Jeśli twój ogród jest zbyt duży musisz pamietać, że nie każdy robot sobie z tym wyzwaniem poradzi. 

Ile to kosztuje 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli automatycznych kosiarek, których ceny zaczynają się już od nieco ponad 2 tysięcy złotych. Warto jednak dobrać model zestawiając jego specyfikację z warunkami panującymi w Twoim ogrodzie. 

O tym jak dobrać właściwą kosiarkę automatyczną przeczytasz w kolejnych naszych poradach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *