Fosfor – przewodnik po nawozach. Czym nawozić trawę

Różne trawniki wymagają dostarczenia różnych pierwiastków chemicznych. Obecnie można wybierać spośród wielu nawozów, różniących się od siebie zawartością głównych składników, takich jak azot, fosfor, potas, magnez czy wapń. 

Aby mieć pewność, że dostarczamy naszej trawie tych właściwych składników warto wiedzieć na co wpływa każdy z pierwiastków oraz kiedy i gdzie najlepiej stosować nawóz z jego zawartością. 

Dowiedz się jaką wartość dla trawnika ma fosfor

W składzie nawozu oznacza się go literą P. Odpowiedzialny jest za to, czego nie widzimy na pierwszy rzut oka, czyli za rozwój systemu korzeniowego trawy. Obecność tego pierwiastka jest ważna przez cały czas życia trawy. Warto zadbać o odpowiednią ilośc fosforu w glebie także przy zakładaniu trawy z rolki. Jego obecność jest najważniejsza jest podczas pierwszej fazy rozwoju i aklimatyzacji trawy, kiedy trawa ukorzenia się w nowym miejscu. 

Co ciekawe fosforu do gleby możemy dostarczyć nie tylko w postaci nawozu rozsypanego na już istniejącą trawę. Już na etapie przygotowania podłoża możemy uzupełnić ilośc fosforu w glebie jeszcze przed rozwinięciem rolek z trawą. Taki działanie wpłynie korzystnie na ukorzenianie się darni. 

Kiedy nawozić trawę fosforem?

Najlepszym czasem na dostarczenie glebie fosforu jest wiosną, czyli czas kiedy trawa regeneruje się po zimie i potrzebuje naszego wsparcia. Jest to istotne zwłaszcza jeśli zima była dosyć mroźna. Podczas wyjątkowo niskich temperatur część korzeni najprawdopodobniej przemarznie, dlatego istotna jest odbudowa i zagęszczenie systemu korzeniowego trawy. Nawozy fosforowe powinniśmy dostarczać trawie nie częściej niż raz podczas sezonu. Możesz zdecydować się na uzupełniającą dawkę fosforu do gleby także jesienią jeśli uznasz, że system korzeniowy Twojej trawy wymaga podratowania przed zimą. 

Sprawdź inne nasze poradniki, aby dowiedzieć się dlaczego warto nawozić trawę także innymi pierwiastkami takimi jak azot i potas