Grzyby w trawie – Skąd się biorą i jak z nimi walczyć

Pojawiające się na trawie grzyby to problem narastający wraz z nadchodzącą jesienią. Wysoka wilgotność podłoża to sprzyjające warunki dla rozrostu grzybni. Skąd biorą się grzyby w Twojej trawie i jak sobie z nimi poradzić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Skąd grzyby w trawie

Grzyby pojawiające się w trawie są najczęściej problemem trawników wieloletnich. Ale nie tylko. Jeśli twój ogród znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu Twoja trawa również narażona jest na ich występowanie. Najlepszym okresem dla wzrostu owocni grzyba – czyli tego co widzimy na powierzchni- jest przez długi czas utrzymująca się wilgoć, a także zacienienie trawy. Jeśli do tego Twoją trawę porasta mech wytwarzają się idealne warunki dla powstania komórek grzybowych.

Wyrastające na trawie grzyby mogą być także często efektem bakteryjnych chorób trawy lub działalności zewnętrznych czynników, takich jak np. larwy pędraków. Pamiętajmy także, że darń to swego rodzaju żywy ogranizm. Naturalnym jest więc, że w jego składnie znajduje się cała masa różnego rodzaju składników – w tym także grzybni. Kluczowym aspektem jest jednak niedopuszczenie do stworzenia dla niej sprzyjających warunków do rozwoju 

Najważniejsza jest profilaktyka

Nie da się pozbyć grzybów bez zniwelowania problemu u źródła. Samo powstawanie kręgów lub pojedynczych grzybów w trawie jest jedynie skutkiem głębszego problemu trawy. Żeby dobrze pozbyć się problemu należy sięgąć głębiej – dokładniej pod ziemię.

Dbałość o dobrą jakość podłoża i niedopuszczenie m. in. do porastania mchem nie pozwoli na rozrost owoców grzybów. Jeśli stale będziemy monitorować odczyn gleby i odpowiedni reagować na jego zmiany uda nam się uniknąć tego typu problemów 

Wsparcie w walce

Dodatkową pomocą przy pozbyciu się grzybów z trawy może być zastosowanie preparatów chemicznych o działaniu grzybobójczym. To jednak wspomniane już niwelowanie skutków, a nie przyczyn i nie zapewni skutecznego rozwiązania tego problemu. 

Więcej porad znajdziesz na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *