Idealne cięcie – jak najlepiej kosić trawę

Koszenie trawnika to z pewnością jeden z najczęstszych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez Ciebie w ogrodzie. Wbrew pozorom jest wiele aspektów o których musisz pamiętać przy koszeniu. Powiemy Ci jakich błędów musisz unikać i na co zwrócić uwagę, aby Twój trawnik z rolki był piękny całe lato. 

Jak kosić trawę?

Pośpiech w przycinaniu trawy zdecydowanie nie jest wskazany. Zbyt szybkie przejazdy kosiarką mogą spowodować nierównomierne skoszenie trawy, a to nie będzie wyglądało estetycznie. Znajdź optymalną prędkość dla przycinania trawnika spoglądając co jakiś czas na pozostawione za sobą pasy skoszonej trawy. Zobacz, czy nie zostawiasz nieobciętych fragmentów. Pamiętaj także aby nieco zwolnić w miejscach, w których trawa jest gęstsza. 

Ostrzenie noży

Ostrza kosiarki zużywają się, tak samo jak inne noże. W miarę użytkowania stają się coraz mniej efektywne. Dlatego musisz zadbać o ich regularne ostrzenie. Wiele sklepów ogrodniczych oferuje taką usługę, a samodzielne wyciągnięcie ostrza z kosiarki nie powinno być problemem. Możesz także zaopatrzyć się w zapasowe ostrze, aby móc regularnie kosić trawę podczas gdy jedno z nich będzie w trakcie ostrzenia. 

O tym kiedy należy naostrzyć noże powie Ci sama trawa. Jeśli po skoszeniu źdźbła nie są prosto ścięte i widać na nich poszarpania to sygnał, że czas na wymianę noża w twojej kosiarce.

Nie koś mokrej trawy

Mokra trawa zapycha kosiarkę i jest śliska. Koszenie zaraz po deszczu nie jest więc najlepszym pomysłem. Jeśli kosisz trawę regularnie sprawdzaj prognozy pogody. Nic się nie stanie jeśli skosisz trawę dzień wcześniej. Jeśli jednak trawa już jest mokra poczekaj do momentu aż całkowicie wyschnie. 

Jak często kosić trawę?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pięknego i gęstego dywanu trawy zadbaj o to, żeby trawa była koszona regularnie. Nie pozwalaj, żeby trawa rosła zbyt mocno, ponieważ nie wpływa to korzystnie na strukturę całego trawnika i powoduje, że w jednych miejscach trawa będzie gęstsza, a w innych rzadsza. Obcinaj trawnik regularnie co około tydzień na równą długość.

Na jaką wysokość kosić trawę?

Nie obcinaj trawy zbyt krótko

Zbyt niskie koszenie trawnika nie jest rozwiązaniem na rzadsze koszenie. Niszczy to twój trawnik poprzez wysuszanie go i ograniczenie miejsca na przechowywanie wody w źdźbłach. Optymalną długością skracania trawy jest obcinanie jej o 1/3 długości.

Czyszczenie kosiarki 

Regularne czyszczenie sprzętu zapewnia jego dłuższą żywotność i pozwala cieszyć się bezawaryjnością długie lata.