Jak radzić sobie z chwastami.

Prędzej czy póżniej na twoim trawniku mogą pojawić się chwasty. Pomimo, że mieszanka traw, której używamy na naszej plantacji pozbawiona jest obecności wszelkich rodzajów roślin dwuliściennych, to ich nasiona mogą znajdować się w podłożu na którym rozwinięta została trawa z rolki lub zostać przywiane z innych pobliskich trawników

Jak zapobiegać

Z chwastami warto poradzić sobie już na etapie zakładania trawnika. Gdy dokonasz pierwszego przekopania podłoża oczyść je z wszelkich pozostałość roślin. Zrób to dokładnie, ponieważ chwasty mają zdolność do samoregeneracji i nawet pojedyncze sztuki mogą w przyszłości rozrosnąć się i zepsuć twoją trawę.

Wskazówka: Po oczyszczeniu terenu z chwastów odczekaj minimum tydzień i sprawdź czy nie pojawiają się kolejne. Jeśli to konieczne powtórz odchwaszczanie. Dzięki temu pozbędziesz się ich większej ilości.

W zależności od tego jak bardzo zachwaszczony jest teren możesz użyć także preparatów chemicznych, które pomogą Ci w walce z chwastami. Znajdź w sklepie ogrodniczym preparat Roundup lub Dominator i zastosuj go według wskazań producenta. Po zadziałaniu środka chemicznego usuń pozostałości po chwastach.

Uwaga: Preparaty te są silnie działające na rośliny jedno i dwuliścienne więc działają także na trawy. Działają poprzez przenikanie przez liście, dlatego dla najlepszego efektu poczekaj aż chwasty będą miały już około 10 centymetrów.

Jak radzić sobie z chwastami, które pojawiają się w późniejszym okresie

Jeśli pomimo dobrego przygotowania podłoża, po czasie na twoim trawniku pojawią się chwasty możesz spryskać miejsca ich występowania przeznaczonym do tego preparatem zwalczającym rośliny dwuliścienne, takim jak np. Chwastox Trio. Pierwsze efekty działania środków powinny pojawić się już po kilku dniach. Jeśli chwasty całkowicie się wysuszą usuń je wyrywając dokładnie zarówno nadziemną, jak i podziemną część chwasta, zwracając uwagę, aby nie pozostawiać żadnych ich elementów w ziemi, ponieważ mogą się one odrodzić. Jeśli to konieczne po kilku tygodniach możesz powtórzyć zabieg chemicznego usuwania chwastów, aby zapewnić trawie najlepszy wygląd. 

Uwaga: Pamiętaj jednak, że preparaty te są silnymi środkami chemicznymi. Jeśli posiadasz dzieci lub zwierzęta domowe zadbaj o to, aby nie miały kontaktu z trawą na którą naniesiony został preparat. 

Więcej porad dotyczących utrzymania pięknego trawnika znajdziesz w innych artykułach na naszym blogu.