Jesień w ogrodzie – zadbaj o trawnik

Jeśli lato opuściło już Twój ogród na dobre, a przynajmniej na kilka ładnych miesięcy i kalendarz nieubłaganie zwiastuje nadejście zimy musisz pamiętać, żeby inaczej niż dotychczas zadbać o swój trawnik. Dlatego dowiedz się co zrobić w ogrodzie jesienią, żeby po sezonie przygotować trawę na nadejście zimy. 

Pamiętaj o koszeniu

Twoja trawa nie jest już w fazie tak intensywnego wzrostu, jak miało to miejsce w miesiącach letnich. Nie oznacza to jednak, że wcale nie rośnie. Jeśli rośnie wymaga także koszenia, możesz jednak zmniejszyć jego częstotliwość i początkowym okresie jesieni podcinać rzadziej. Ostatnie koszenie trawnika należy wykonać nie wcześniej niż z końcem października. Do tego czasu warto zachować regularność strzyżenia – zwłaszcza jeśli początek jesieni okaże się wyjątkowo ciepły. 

Aeracja i wertykulacja

Jeśli wcześniej te zabiegi nie były przeprowadzane, to jest to ostatni moment na ich wykonanie. Warto bowiem dać trawie trochę czasu na samoregeneracje i odpowiednie przygotowanie się do zimy. Jeśli wykonasz te zabiegi późną jesienią struktura Twojej trawy może mocno osłabić się przez zimę. 

Odchwaszczanie

Jesień to także dobry moment na pozbycie się chwastów, które porastają trawnik. Skorzystaj z innych naszych porad na stronie, żeby wiedzieć jak prawidłowo pozbyć się chwastów. Pamiętaj także, że chwasty są niezwykle silne i z pewnością przetrwają zimę. Nierzadko jednak kosztem trawy. Warto więc zadbać o ich usunięcie jeszcze jesienią.

Nawożenie

Jesień to także dobra pora na kolejną dawkę składników odżywczych dla trawy. Uzupełnienie przed zimą najważniejszych mikroelementów zapewni trawie siłę i utrzyma ją w dobrej kondycji, żeby w kolejnym sezonie mogła znów wyglądać wspaniale. 

Uzupełnienie ubytków 

Ten czas jest także dobrym momentem na zagęszczenie dywanu trawy. Jeśli obserwujesz na trawie ubytki warto zasilić ją nowymi nasionami. Zwłaszcza po wykonaniu zabiegów aeracji i wertykulacji 

Jeśli jednak jeszcze Twój trawnik nie jest założony i zastanawiasz się czy jesień to dobry czas na rozkładanie trawy z rolki, odpowiedź brzmi „zdecydowanie tak”. Właśnie jesień i wiosna są najlepszym okresem na rozwijanie rolek z trawą. Spowodowane jest to największą wilgotnością podłoża, dzięki czemu trawa ukorzeni się jeszcze szybciej niż latem i nie jest konieczne tak obfite podlewanie jak w przypadku upalnych miesięcy wakacyjnych. Trawę z rolki można jednak układać cały rok, a jedyną przeszkodą mogą być tylko opady śniegu.