Jesienna lista kontrolna – jak przygotować ogród do zimy

Koniec listopada to świetny czas na ogrodowe porządki. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zadań specjalnych w pielęgnacji i przygotowaniu ogrodu do przerwy sezonowej. Skorzystaj z niej, aby o niczym nie zapomnieć.

Zgrabienie pozostałych liści

Czas na ostatnie porządki. u schyłku jesieni w oczekiwaniu na pierwsze opady śniegu warto zrobić jeszcze mały obchód po ogrodzie i uprzątnąć te liście które pojawiły się po ostatnim grabieniu. Im mniej ich pozostanie na trawie tym lepiej!

Ostatnie koszenie

Jeśli jesień zaskoczyła pogodą i zamiast opadów i przymrozków otrzymaliśmy ostatnie promienie słońca możesz rozważyć jeszcze jedno lekkie przycięcie trawy. Nie należy jednak kosić jej zbyt nisko. Pozbawi ją to trwałości i narazi na szkodliwe działanie niskich temperatur. 

Zabezpiecz rośliny i elementy wystroju ogrodu

Wszystkie delikatne drzewa i krzewy zabezpiecz agrowłókniną i przysyp ich podstawy ziemią. Dzięki temu nie zmarzną podczas naprawdę niskich temperatur. Pamiętaj także o zabezpieczeniu i schowaniu wszystkich przedmiotów dekoracyjnych i wypoczynkowych takich jak ławki, leżaki, stoły i krzesła. Długotrwała wilgoć jesienią i zimą, a także niskie temperatury spowodują, że pozostawione na zimę przedmioty, w kolejnym sezonie nie będą już tak dobrze wyglądały. 

Zadbaj o mieszkańców swojego ogrodu zimą

ZImowa przerwa w pielęgnacji ogrodu nie oznacza wcale, że zapadł on w sen zimowy. Bynajmniej! W Twoim ogrodzie całkiem sporo się dzieje. Zimą często więc można spotkać w ogrodzie nowych jego lokatorów. To ptaki różnych gatunków. Przylatują one w poszukiwaniu pożywienia, które coraz ciężej jest im znaleźć w zimowym krajobrazie. 

Warto więc zadbać o nich dostarczając im niezbędnego pożywienia w zimowych karmnikach. Zimowa obserwacja ptaków przez okno to świetna zabawa!

Karmnik dla ptaków możesz kupić w sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym. Możesz także wykonać go samodzielnie w jeden z długich jesiennych wieczorów. 

Ptaki dokarmiaj różnego rodzaju nasionami i ziarnami. W sklepach ogrodniczych możesz kupić także gotowe mieszanki dla ptaków lub specjalne zimowe kule, które powiesisz bezpośrednio na drzewie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *