Jesienne nawożenie trawnika – wszystko co musisz wiedzieć

Późna jesień to idealna pora, żeby wzmocnić Twój trawnik jeszcze przed nadejściem zimy. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek dotyczących nawożenia trawy jesienią.

Późnojesienne nawożenie jest niezwykle ważne dla dobrej kondycji trawy przez całą zimę. 

Zanim zaczniesz

Przed rozpoczęciem jesiennego nawożenia pamiętaj o dobrym nawodnieniu podłoża. Nawet jeśli czujesz, że wilgotność powietrza jest spora, to różnic się może ona od wilgotności darni. Dlatego jeśli przez ostatnie kilka dni nie występowały opady deszczu warto obficie nawodnić trawnik. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że granulki nawozu równomiernie się rozpuszczą, a sam nawóz nie wyrządzi żadnej szkody Twojej trawie. 

Kiedy nawozić trawę 

Najlepszą porą na nawożenie będzie okres pierwszej połowy jesieni, a wiec czas od końca września do początku listopada. Dzięki temu nawóz będzie miał jeszcze czas aby rozpuścić się i przedostać do systemu korzeniowego trawy, aby odpowiednio ją zasilić i uwolnić swoje właściwości jeszcze przed nadejściem zimy

Jaki nawóz wybrać 

Jesienią naturalnie powinnismy wybierać nawozy dedykowane do tej pory roku. Informacja o tym czy nawóz jest przeznaczony do użytku jesienią zawsze znajduje się na opakowaniu. Jest to o tyle istotna kwestia, że nawozy jesienne zawierają mniejsza ilość azotu, który odpowiedzialny jest za wzrost trawy. Jesienią wybierajmy więc nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Dzięki temu trawa oraz jej system korzeniowy zostaną wzmocnione i dodatkowo zaopatrzone w najważniejsze składniki, niezbędne do prawidłowego przetrwania zimy, ale także zostanie nieco zahamowany jej wzrost w okresie zimowym. 

O tym jak prawidłowo aplikować nawóz bezpośrednio na trawnik przeczytasz w innych naszych wskazówkach. 

Na naszym blogu przygotowaliśmy wiele porad dotyczących zakładania i całorocznej pielęgnacji trawnika. Zajrzyj tam koniecznie!