Kiedy podlewać trawnik?

Wszystko co musisz wiedzieć, żeby twój trawnik był zdrowy.

Podlewanie trawnika to jeden z głównych zabiegów pielęgnacyjnych trawy. Dostarczenie trawie odpowiedniej ilości wody ma kluczowy wpływ na jej prawidłowy rozwój i atrakcyjny wygląd.

Opowiemy Ci wszystko co musisz wiedzieć o prawidłowym nawodnieniu trawy już od momentu zakładania trawnika, po codzienną pielęgnacje. 

Zakładanie trawnika – pierwsze podlewanie

Po raz pierwszy swojej nowej trawie wody musisz dostarczyć już chwilę po rozłożeniu jej w ogrodzie. To niezwykle ważne i ma kluczowy wpływ na ukorzenienie darni. Obficie podlej trawę wodą – do momentu aż zauważysz, że system korzeniowy trawy jest już nawilżony. Możesz także delikatnie odgiąć już rozwiniętą rolkę, aby sprawdzić czy woda przeniknęła już do podłoża.

Zabieg przez pierwszy tydzień powtarzaj codziennie, a w kolejnych tygodniach co 2-3 dni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że trawa dobrze i głęboko się ukorzenia. 

Standardowe podlewanie trawy

W okresie letnim i bezdeszczowym zalecamy codzienne – krótkie podlewanie trawnika. Trawnik można także podlewać w odstępie kilku dni – wówczas należy podlać ją nieco obficiej. Dzięki temu dostarczysz trawie niezbędnej ilości wody i zapewnisz odpowiednią wilgotność podłoża i systemu korzeniowego. Uważaj jednak, żeby nie przemoczyć trawy, ponieważ stojąca woda może rozpocząć proces przegniwania podłoża. Optymalnym czasem podlewania trawy w okresie letnim jest około 15-20 minut. Możesz wydłużyć ten czas jeśli uznasz, że podłoże nie jest dostatecznie nawilżone.

W okresie wiosennym i jesiennym nie ma potrzeby tak częstego podlewania trawy. Pamiętaj, że w tym czasie, za sprawą częstszych deszczy, gleba jest zdecydowanie bardziej mokra niż latem. Trawę możesz podlać jeśli przez dłuższy czas nie było opadów deszczu, a temperatury utrzymywały się na wyższym niż standardowo poziomie. 

Częstotliwość nawadniania zależy także od wieku twojej trawy. Młoda trawa będzie wymagała zdecydowanie częstszego podlewania niż trawa kilkuletnia – tą możesz podlewać w odstępie kilkudniowym. 

Jaka pora jest najlepsza na podlewanie trawy

Staraj się unikać podlewania trawy w ciągu dnia, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni. Poprzez zraszanie zimną wodą, rozgrzane źdźbła trawy mogą doznać szoku termicznego, co spowoduje ich wysuszenie. Dodatkowo kropelki wody osadzające się na trawie zadziałają na nich jak soczewka i skondensują promienie słoneczne, powodując wypalenie.

Trawę najlepiej więc podlewać kiedy jeszcze nie ma silnych promieni słonecznych, a więc późnym popołudniem lub wieczorem. Jednak najlepszą i zalecaną przez nas porą jest poranek, kiedy promienie słoneczne nie są bardzo silne, a trawa nie jest rozgrzana po całym dniu. 

To pozwoli na najefektywniejsze dostarczenie trawie wymaganej ilości wody, jednocześnie nie powodując żadnych efektów ubocznych przy podlewaniu. 

Dowiedz się także jak nawozić, podlewać i kosić swój trawnik w innych artykułach na naszym blogu, a jeśli jeszcze nie posiadasz swojego wymarzonego trawnika złóż zamówienie już teraz.