Kompost – sposób na nadmiar liści zebranych z ogrodu

Jesień to czas, w którym w Twoim ogrodzie pojawia się sporo zalegających liści. O tym dlaczego są one niebezpieczne dla trawy i należy regularnie je zbierać pisaliśmy w poprzednich poradnikach na naszym blogu. Tym razem mamy kilka wskazówek dotyczących sposobu ich wykorzystania

Oddaj razem z odpadami

Jednym ze sposobów pozbycia się zebranych liści jest oczywiście przygotowanie ich do wywozu przed przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej. Możesz zamówić specjalne worki na odpady zielone lub biodegradowalne i w ten sposób zażegnać problem. Niestety jednak o ile w przypadku małego ogrodu nie stanowi to problemu, tak jeśli twój ogród jest nieco większy, a do tego przeważają w nim drzewa liściaste, liści tych będzie całkiem sporo. 

Kompost z liści w workach

Kompostowanie odpadów zielonych jest przydatnym rozwiązaniem w ogrodzie. Po pierwsze jest to oszczędność pieniędzy, ponieważ nie płacimy za zwiększony wywóz odpadów. Kolejną zaletą jest natomiast własnej produkcji nawóz organiczny, który możesz wykorzystać w ogrodzie w kolejnym sezonie. Wystarczy, że zebrane z trawy liście spakujesz w worki i pozostawisz na pewien czas. Pamiętaj jednak, aby worki lekko przedziurawić i zapewnić w ten sposób dostęp tlenu, który jest niezbędny do kompostowania.

Ziemia listna

Trzecim, a zarazem chyba najmniej popularnym sposobem wykorzystania liści jest zrobienie z nich ziemi listnej. Ma ona wiele zastosowań, takich jak naturalne spulchnianie gleby lub jako alternatywa dla torfu. Produkcja ziemi liściowej w przydomowym kompostowniku nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a do tego jest ciekawym alternatywnym sposobem na pozbycie się liści zebranych z trawy. 

Zajrzyj na naszego bloga opisujemy tam jak krok po kroku wykonać ziemię liściową i jaki są jej możliwe zastosowania. 

Na naszym blogu znajdziesz także wiele porad dotyczących zakładania i pielęgnacji Twojej trawy.