CZYNNOŚCI PIELĘGNACYJNE TRAWY W ROLCE

Trawa w rolkach od najlepszego producenta

Jako najlepszy na rynku producent oferujemy Państwu trawnik z rolki, który może zachwycić już po kilku godzinach od jego założenia. Intensywny, głęboki zielony kolor zachęca do odpoczynku, a także do zabawy. Trzeba pamiętać o jednym: aby trawniki z rolki mogły długo zachwycać swoim wyglądem oraz zachować dobry stan należy odpowiednio o nie dbać. Jak zatem powinna być prawidłowo pielęgnowana trawa ogrodowa?

Trawa rolowana – czynności pielęgnacyjne po rozłożeniu

Trawnik w rolkach może być używany już kilka godzin po jego rozłożeniu, jednak warto dać odpocząć trawie kilka dni, aby odpowiednio się przystosowała do nowego miejsca. Przejście po świeżo rozwiniętej trawie nie zaszkodzi jej, jednak rozegranie na niej energicznego meczu przez dzieci i dorosłych może spowodować nieodwracalne szkody. Przez pierwszy okres po rozłożeniu – od siedmiu do dziesięciu dni - trawa powinna być także intensywnie podlewana. Do pierwszego koszenia trawnika z rolki można przystąpić po upływie jednego tygodnia, kiedy trawa odpowiednio się ukorzeni i zostanie wcześniej zwałowana. Trawnik z rolki może być w pełni użytkowany po upływie 4-6 tygodni – od tej pory należy o niego dbać tak samo, jak o zwykły trawnik z wysiewu.

Trawa rolowana i jej pierwsze koszenie

W momencie, kiedy trawa zrośnie się z podłożem, na którym została rozwinięta, przychodzi moment pierwszego koszenia. W bardzo łatwy sposób możliwe jest sprawdzenie, czy trawnik z rolki nadaje się już do koszenia poprzez delikatne pociągnięcie za kępę trawy. Nie należy jednak tego robić codziennie, wówczas trawa mogłaby zostać uszkodzona. Zanim przystąpi się do koszenia, należy sprawdzić, czy ostrza noży są odpowiednio przygotowane – jeżeli będą tępe, zamiast kosić, można trawę wyrywać. Kosiarkę należy ustawić na wysokość 4- centymetrów, a jednorazowo nie należy ścinać więcej niż 1/3 jej wysokości. Trawnik z rolki należy kosić nie rzadziej niż raz w tygodniu, dzięki czemu zachowa się jego optymalną długość oraz uniknie się niszczenia trawy. Zachowywanie tych zasad jest ważne zwłaszcza w początkowym okresie jej przystosowania do terenu.

Trawnik w rolkach i jego pielęgnacja

Trawnik z rolki nie różni się w pielęgnacji od tego z tradycyjnego z wysiewu. Począwszy od marca, aż do listopada należy go regularnie kosić. Pierwsze koszenie naszego trawnika po okresie zimowym powinno być wykonane w marcu, natomiast ostatnie pod koniec sezonu – końcem października lub początkiem listopada, dopóki nie występują przymrozki. Trawa z rolki powinna być nawożona około 3-6 razy w ciągu roku. Dla każdej pory roku powinna być stosowana inna mieszanka nawozu – najlepiej nawóz wieloskładnikowy wolno działający. Ostatnie nawożenie powinno zawierać azot w ilości nie większej niż 8% . 

Trawa rolowana powinna być także odpowiednio nawadniana – nie rzadziej niż 1-2 razy w tygodniu. Należy pamiętać, aby trawnik z rolki podlewać rano – wieczorne podlewanie może prowadzić do chorób grzybowych trawnika, natomiast podlewanie w ciągu dnia może być niemożliwe z uwagi na mocne słońce. W przypadku, kiedy temperatura jest bardzo wysoka – zwłaszcza latem, a trawa nie wstaje po przejściu się po niej, koniecznie należy uruchomić podlewanie – optymalna ilość wody to 10-20 litrów na 1 m2. 

Trawniki z rolki powinno się wertykulować dwa razy do roku – na rozpoczęcie sezonu oraz na jego koniec, czyli wiosną i jesienią. Dzięki temu można uniknąć pojawienia tak zwanego filcu. Trawnik w rolkach warto również przynajmniej raz w roku poddać zabiegowi napowietrzania – stosując w tym celu np. aerację. Cena za rolkę trawy plasuje się nieco wyżej niż w przypadku tradycyjnego posiewu. Należy jednak brać pod uwagę również praktyczność takiego rozwiązania oraz walory wizualne. W zależności od rodzaju i metrażu, ceny trawy w rolkach są zróżnicowane, jednak efekt końcowy jest zauważalny natychmiast. 

PORADY

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD TRAWNIK JAK UKŁADAĆ TRAWNIK TRAWNIK Z ROLKI - CZY WARTO W NIEGO INWESTOWAĆ? TRAWA ROLOWANA - ZASADY PIELĘGNACJI TRAWA W ROLCE CZY Z SIEWU - SPOSÓB ZAKŁADANIA PIERWSZE KOSZENIE I PIELĘGNACJA ZAKŁADANIE TRAWNIKA Z ROLKI