Magnez i Wapń – przewodnik po nawozach. Czym nawozić trawę

Różne trawniki wymagają dostarczenia różnych pierwiastków chemicznych. Obecnie można wybierać spośród wielu nawozów, różniących się od siebie zawartością głównych składników, takich jak azot, fosfor, potas, magnez czy wapń. 

Aby mieć pewność, że dostarczamy naszej trawie tych właściwych składników warto wiedzieć na co wpływa każdy z pierwiastków oraz kiedy i gdzie najlepiej stosować nawóz z jego zawartością. 

Poza dostarczaniem trawnikowi podstawowych składników takich jak azot, fosfor i potas warto też dostarczać innych składników. Przygotowaliśmy mały poradnik, z którego dowiesz się kiedy należy dostarczyć ich trawie. 

Jaką wartość dla trawnika ma magnez

Magnez nadaje trawie atrakcyjnej zielonej barwy. Dzieje się tak, ponieważ jest jednym ze składników procesu fotosyntezy Ma więc podobne działanie do azotu, jednak Twoja trawa nie wymaga dostarczenia jej aż tak dużej dawki. Warto jednak pamiętać, żeby przy wyborze nawozu magnez pojawił się w jego składzie. 

Kiedy nawozić trawę magnezem

Możemy dostarczać go trawie właściwie przez cały sezon. Najbardziej rekomendowane jest rozwiązanie, w którym magnez jest już składnikiem jednego ze stosowanych przez nas nawozów. Nie ma potrzeby dostarczania trawie wyłącznie porcji magnezu, ponieważ przekazujemy go trawie małymi dawkami.

Jaką wartość dla trawnika ma wapń

Zadaniem wapnia jest odpowiednia gospodarka kwasowością podłoża. Wapń zmienia odczyn gleby na bardziej zasadowy. Może okazać się więc kluczowy przy chęci zmiany pH. Dodatkowo zwiększa on także przejrzystość podłoża, dzięki czemu do dolnych partii darni łatwiej dostarczana jest woda i powietrze.

Sprawdź jak wykonać i na czym polega proces wapnowania trawnika LINK

Kiedy dostarczyć trawie wapnia

Ten składnik powinien być dostarczany do podłoża jedynie doraźnie jeżeli uznamy, że gleba, na której rośnie nasza trawa jest zbyt kwaśna i w rezultacie np. może pojawiać się na niej mech.

Sprawdź inne nasze poradniki, aby dowiedzieć się dlaczego warto nawozić trawę także innymi pierwiastkami takimi jak azot i fosfor i potas.