Mech w trawie – co z nim zrobić

Jeśli jesteś posiadaczem trawnika przez dłuższy czas możesz po kilku sezonach spotkać się z problemem mchu wyrastającego pomiędzy źdźbłami trawy. Powiemy Ci jakie mogą być tego przyczyny, jak temu zapobiegać i jak zwalczyć mech w swoim ogrodzie

Przyczyny powstawania mchu w trawie

Najczęstszą przyczyną wyrastania mchu w trawie jest sprzyjające temu podłoże. Mech lubi kwaśną glebę, trawa natomiast najlepiej będzie rosła na podłożu o odczynie obojętnym. Jeśli stwierdzisz, że twoja gleba jest zbyt kwaśna możesz przystąpić do zabiegu wapnowania. Porady jak prawidłowo wykonać wapnowanie znajdziesz na naszym blogu.

Wskazówka: Jeśli nie wiesz jaki odczyn ma twoja gleba możesz skorzystać z urządzeń do pomiaru kwasowości gleby. Taki miernik Ph znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym i jest to wydatek około 30 zł. 

Rozrostowi mchu sprzyja także duża wilgotność. Dlatego musisz zadbać także o odpowiednią przepuszczalność podłoża, na którym rośnie trawa. Odpowiednio często wykonywany zabieg aeracji i wertykulacji z pewnością ograniczy porastanie darni mchem. 

Aeracja napowietrzy glebę i równomiernie rozprowadzi po niej wodę, dzięki czemu nie pozostaną bardziej wilgotne miejsca. Wertykulacja natomiast będzie dobrym zabiegiem do usunięcia mchu, który już wyrósł.

Jak walczyć z mchem?

Jeśli twoją trawę porasta mech, kluczowy będzie tu wcześniej wspomniany zabieg wertykulacji. Dzięki temu pozbędziesz dużej część mchu poprzez wyrwanie go z podłoża. Po wykonaniu tego zabiegu możesz zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne, zwalczające mech. Warto jednak zastosować także wspomniany wcześniej zabieg wapnowania trawnika. 

Kluczowe w walce z mchem jest pozbycie się przyczyn, a nie skutków. Opryski chemiczne mogą w dłuższej perspektywie okazać się nieskuteczne, jeśli nie uda Ci się najpierw wyeliminować przyczyn, czyli m.in. zbyt dużej kwaśności gleby. 

Więcej naszych porad na temat pięknego i zdrowego trawnika znajdziesz na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *