Jeśli jesień za oknem już w pełni, a na horyzoncie zima wydawać się może, że Twój ogród nie potrzebuje już zbyt wiele uwagi. To jednak błędne przekonanie. Jesień to czas wyjątkowych porządków w ogrodzie. O tym, czym warto zająć się wczesną i późną jesienią pisaliśmy w naszych poprzednich poradnikach. Tym razem skupimy się na ostatnim przed zimą koszeniu trawy.
Koszenie trawy późną jesienią to niezwykle ważny aspekt pielęgnacji trawnika. Jest to ostatni zabieg pielęgnacyjny przed rozpoczęciem zimy. Dlatego niezwykle ważne jest podcięcie trawy na odpowiednią wysokość, aby zapewnić jej optymalne warunki do przezimowania.
Pierwszym krokiem powinno być dokładne zgrabienie liści zalegających na trawie. O tym dlaczego warto robić to na bieżąco i jakie negatywne skutki może nieść za sobą pozostawienie liści na trawie przez zimę pisaliśmy w poprzednim naszym poradniku.
Postaraj się zaplanować ostatnie koszenie tak, żeby trawić w ten moment później jesieni. To moment, w którym nie ma jeszcze zbyt wielu opadów atmosferycznych, przez co trawa nie będzie przemoczona i nie zaklinuje się w nożach, ani innych elementach kosiarki. Koszenie mokrej trawy przysporzy Ci sporo kłopotu. Znacznie wydłuży całą pracę.
Wysokość osadzenia noży dobierz tak, aby była optymalna do zaplanowanej pracy. Jeśli osadzisz noże zbyt nisko, trawa zostanie podcięta za mocno. Przez to nie zdąży już odrosnąć przed zima i w rezultacie doprowadzi to do przemarznięcia systemu korzeniowego. To z kolei może spowodować jej obumarcie i wyschnięcie. Jeśli natomiast trawa zostanie podcięta tylko nieznacznie i na podłożu zostanie jej zbyt wiele, może spowodować to rozwój niebezpiecznych grzybów i pleśni. W tym także pleśni śniegowej, szczególnie niebezpiecznej dla trawnika. Optymalną wysokością dla ostatniego koszenia jest długość około 5 centymetrów. Jednak pamiętaj, że zależy to od Twojego podłoża i gęstości Twojej trawy.
Ostatnie koszenie trawnika powinniśmy wykonać wraz z końcem października. Jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła, możemy przesunąć ten termin o jeden lub dwa tygodnie. Jednak nie póżniej niż do połowy listopada. Kluczowym czynnikiem są tu wspomniane wcześniej warunki atmosferyczne.
Więcej porad o zakładaniu i pielęgnacji trawników znajdziesz w pozostałych wpisach na naszym blogu.