Piaskowanie trawnika

Jest to zabieg, który ma na celu ustabilizowanie podłoża, tak aby stało się ono twardsze i odporniejsze na silna eksploatację. Wykonywany jest on najczęściej na trawnikach sportowych, Ale jeśli twój przydomowy, Rekreacyjny trawnik także jest intensywnie użytkowane śmiało można taki zabieg wykonać.

Nie ma specjalnych wytycznych co do okresu, w którym powinniśmy wykonać zabieg piaskowania. Jednak naturalnie najlepszym okresem będzie ten, w którym trawa jest najsilniejsza. Czyli późna wiosna lub wczesna jesień. Wówczas taki zabieg nie zagrozi poprawnemu rozwojowi trawy.

Zabieg piaskowania polega na wypełnieniu drobnym piaskiem kanalików powstałych podczas aeracji lub wertykulacji. Takie związanie zapewnia Nie tylko odpowiedni przepływ wody do głębszych warstw gleby, ale także odpowiednią wymianę gazową. Dodatkowo piaskowanie rozluźni wierzchnią warstwę gleby i zapewni lepsze ukorzenianie. 

Jaki piasek wybrać

Jeśli zależy Ci na dobrym wykonaniu tego zabiegu nie każdy piasek będzie odpowiedni. Warto wybrać suchy, ale płukany piasek kwarcowy o granulacji 0,5-1,2 mm

Na każdy metr kwadratowy trawnika należy przeznaczyć minimum 1,5 litra piasku. Trawniki sportowe lub silnie eksploatowane będą potrzebowały go więcej. Od 2 do nawet 3 litrów piasku na każdy metr kwadratowy. 

Jak piaskować trawę

Piasek równomiernie rozrzucamy po całej powierzchni trawy. Podczas opadów deszczu piasek sam znajdzie drogę do powstałych wcześniej kanalików i samodzielnie je wypełni. 

Więcej porad na temat zakładania i pielęgnacji trawnika znajdziesz na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *