Przygotowanie narzędzi do zimy – Jak to zrobić

Koniec sezonu to czas, żeby zadbać o wszystkich swoich pomocników, którzy dzielnie służyli Ci przez całą wiosnę i lato. Jeśli zadbasz o sprzęt jesienią i odpowiednio go zabezpieczysz, zapewnisz mu dłuższą trwałość.

Narzędzia ogrodowe

Wszystkie niemechaniczne narzędzia dokładnie umyj z pozostałości ziemi i osusz. Jeśli masz takie możliwości, nie pozostawiaj żadnych narzędzi na zimę w ogrodzie. Narazi je to na wilgoć i przyspieszy proces rdzewienia. Wszelkiego rodzaju sprzęt, zimą najlepiej składować w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. 

Systemy podlewania

Zwiń wszystkie węże i zabezpiecz systemy nawadniania. Upewnij się już przed pierwszymi przymrozkami, że nie ma w nich stojącej wody, która mogłaby zamarznąć. Jeśli twoja instalacja tego wymaga zakręć w niej dopływ wody i zadbaj o spuszczenie jej resztki z rur. 

Przygotuj maszyny do przerwy sezonowej

Po zakończeniu prac maszynami warto poświęcić im nieco uwagi. Dzięki temu nie tylko beda szybko gotowe do nowego sezonu, ale także odwdzięczą się wieloletnią pracą.

Noże i ostrza

Ze wszystkich sprzętów tnących wyjmij noże i oddaj do zaostrzenia . Zacznij od kosiarki, jeśli masz dodatkowe wymienne lub zapasowe noże, pamiętaj także o nich. Maszyny do aeracji i wertykulacji także posiadają ostrza. Sprawdź ich stan i jeśli to konieczne także oddaj do naostrzenia. Nie zapomnij także o innych narzędziach tnących takich jak piły, sekatory i nożyce. Te narzędzia także należy ostrzyć

Dokładne czyszczenie

Wszystkie maszyny dokładnie umyj z kurzu i przede wszystkim z pozostałości trawy. Zacznij od głównych elementów czyszcząc je wilgotną szmatką. Pamiętaj także, żeby umyć maszyny także pod spodem. Kosze i pojemniki na trawę lub ziemię możesz umyć pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. 

Wymiany oleju i serwis

Pamiętaj, że kosiarki i inne narzędzia mechaniczne tak samo jak samochody wymagają corocznych serwisów i przeglądów. Nie zapomnij także o uzupełnieniu oleju lub smaru. Możesz także oddać maszyny do profesjonalnego serwisu, który wykona przegląd, a nawet czyszczenie za Ciebie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *