Rolki z trawą dostarczone, co dalej?

Zamówiona trawa w rolce została już dostarczona? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek odnośnie przechowywania trawy przed rozłożeniem. 

Co jest najważniejsze?

Priorytetem powinno być dla Ciebie rozłożenie możliwie jak największej ilości trawy w tym samym dniu, w którym została dostarczona. Jeśli powierzchnia twojego ogrodu jest na tyle duża, że nie uda się zrobić tego samodzielnie poproś o pomoc lub skorzystaj z usług firmy zajmującej się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. 

Koniecznie wcześniej zadbaj o odpowiednie przygotowanie docelowego podłoża z trawą, aby w dniu jej dostawy nie martwić się o nic związanego z wyrównywaniem podłoża. Zadbaj o to kilka dni wcześniej. O tym jak zrobić to samodzielnie, ale profesjonalnie pisaliśmy już na naszym blogu. 

Czy muszę rozłożyć trawę tego samego dnia?

Tak. Jest to niezwykle ważne dla późniejszej jakości twojej trawy. Pamiętaj, że trawa zwinięta w rolki i załadowana na palety transportowe pozbawiona jest dostępu do wody, dlatego priorytetem powinno być rozwinięcie trawy na wcześniej przygotowanym podłożu i bardzo obfite podlewanie przez pierwsze kilka dni. 

Jeśli zastosujesz się do tych zaleceń możesz mieć pewność, że Twoja trawa szybko się ukorzeni i odwdzięczy pięknym zielonym kolorem. 

Rozłożenie całej trawy jest istotne, ale podpowiemy Ci co zrobić, jeśli nie uda Ci się rozwinąć wszystkich rolek z trawą tego samego dnia.

Co się stanie jeśli nie rozłożę dostarczonej trawy w tym samym dniu?

Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążysz rozwinąć wszystkich rolek tego samego dnia musisz zadbać o odpowiednie ich przechowanie przez noc. Nie wolno zostawiać na noc trawy zwiniętej w rolki. Nie wolno także spryskiwać wodą trawy, która jest zwinięta i znajduje się na palecie – może to prowadzić do jej zaparzenia. 

Jedyne co należy zrobić w tej sytuacji to rozwinąć wszystkie pozostałe rolki z trawą, których nie udało rozłożyć się na docelowym podłożu. Możesz zrobić to np. na kostce brukowej przed domem, ważne tylko, żeby trawa nie pozostawała zagięta lub zwinięta w rulon, ponieważ wówczas mogą powstać odkształcenia darni. Rozwiniętą na innym podłożu trawę bardzo intensywnie podlewamy, aby zapewnić jej dostęp do wody i zapobiec wysuszeniu. Następnego dnia rano ponownie zwijamy pozostałą trawę w rolki i przenosimy do miejsca, w którym ma zostać docelowo rozwinięta.

Pamiętaj, że pasy trawy muszą być zwinięte nawet do krótkiego przeniesienia (np. z podjazdu do ogrodu). Trawa, pomimo że zabezpieczona jest od spodu biodegradowalną siatką może porwać się, jeśli będzie przenoszona w rozwiniętym kawałku, a to może uniemożliwić jej rozłożenie jej na docelowym podłożu.

Sprawdź inne nasze artykuły dotyczące pielęgnacji trawy lub złóż zamówienie na swój wymarzony trawnik już dziś.