Rozkładanie trawy z rolki

Jeśli twój teren jest już dobrze przygotowany możesz przystąpić do rozkładania rolek z trawą. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz swoją przygodę z pięknym trawnikiem koniecznie sprawdź nasze porady jak przygotować podłoże na przyjęcie trawnika.

Gdy już dotrze do Ciebie trawa w rolce najważniejsze o czym musisz pamiętać to czas. Zwinięta trawa nie może pozostawać zbyt długo na palecie, ponieważ nie wpłynie to dobrze na jej późniejsze ukorzenianie i finalny wygląd trawnika. Najlepiej więc jeśli przystąpisz do pracy od razu.

Układanie trawnika z rolki jest bardzo proste. Wszystko co musisz zrobić to po prostu rozwinąć rolki z trawą w twoim ogrodzie, pamiętając o kilku naszych wskazówkach, aby móc cieszyć się pięknym zielonym dywanem.

Na co zwrócić uwagę

  • Układanie trawnika rozpocznij od jednego z rogów ogrodu wzdłuż najdłuższego boku i stopniowo przesuwaj się dalej. Zachowasz dzięki temu ład w dopasowywaniu kolejnych rolek.
  • Rozwijając rolkę delikatnie dociskaj ją otwartą ręką do podłoża, żeby pozbyć się niechcianej przestrzeni pomiędzy ziemią a rolką. Trawa nie może wisieć w powietrzu.
  • Nie naciągaj rolki – powoli ją rozwijaj. Naciągając rolkę możesz uszkodzić system korzeniowy trawy i pogorszyć jej jakość.
  • Rozwijaj rolki na zakładkę i zwróć uwagę na łączenia. Rolki powinny lekko na siebie nachodzić. Nie powinny jednak powstawać fałdy i wybrzuszenia, a także dziury pomiędzy pasami.
  • Zadbaj o to, żeby końcówki rolek były równe. Jeżeli to konieczne odetnij nożem niewielki pasek tak, aby dopasować do siebie dwie rolki. Dzięki temu rolki szybciej zrosną się ze sobą.

Walcowanie Jeśli trawnik jest już cały rozłożony możesz przystąpić do jego walcowania. To ważny element całego procesu. Dzięki temu trawa będzie utwardzona i mocniej związana z podłożem.

Nawadnianie Ostatnim elementem całego procesu zakładania trawnika jest jego podlanie. Przez pierwszy tydzień niezwykle ważne jest codzienne nawadnianie. Obficie podlewaj trawnik każdego dnia. Po siedmiu dniach od rozwinięcia rolek możesz podlewać trawę już co dwa lub trzy dni. Nadal jednak robiąc to obficie. Powtarzaj tę czynność przez następny tydzień. Dzięki temu uzyskasz najpiękniejszy efekt zielonego dywanu. W przypadku, gdy trawa nie została rozwinięta natychmiast zalecamy obfite podlewanie trawnika nawet dwa razy dziennie przez pierwsze trzy dni. Dlaczego tak ważne jest dobre podlanie trawnika? Ponieważ dobrze nawodniona trawa będzie się głęboko ukorzeniała, dzięki czemu będzie ładniejsza i zdecydowanie bardziej trwałą.

Wskazówka: Jeśli nie wiesz jak długo podlewać trawnik odegnij lekko brzeg darni i sprawdź, czy przenika już przez niego woda.

Warto także wspomóc aklimatyzację trawy w nowym miejscu poprzez zastosowanie nawozów.

I to tyle! Prawda, że proste? Teraz pora na twój ruch – połóż swój wymarzony trawnik. Wyślij zapytanie, a my przygotujemy dla Ciebie wycenę.

Sprawdź także inne nasze poradniki o tym jak pielęgnować swój wymarzony zielony ogród