Spadające liście – naturalny wróg twojego trawnika

Jesień w pełni, więc na trawie pojawia się coraz więcej zalegających liści. Przygotowaliśmy kilka porad na ten temat.

Dlaczego warto na bieżąco zgrabiać liście

Opadające na trawnik liście stanowią są naturalnym wrogiem Twojej trawy. Wraz ze zwiększająca się ich ilością na podłożu tworzy się przykrywająca je skorupa. Opadnięte liście nie tylko zabierają trawie dostęp do słońca, czyniąc ją przez to mniej zieloną. Są także zagrożeniem wystąpienia wielu chorób trawy, ponieważ mokre liście z czasem rozpoczną proces biodegradacji i rozkładu. Proces przegniwania liści zalegających na trawie może być więc niebezpieczny dla kondycji samego trawnika. Dodatkowo pod zalegającymi liśćmi może wystąpić nadmierna wilgoć, a to prowadzi do m.in do rozpoczęcia procesu przegniwania trawy i powstałych wskutek tego przebarwień.

Co się stanie jeśli liście nie będą grabione regularnie i spadnie na nie śnieg

Pokrywa z przegniłych liści zakrywających powierzchnie trawnika w naturalny sposób odcina trawie dostęp tlenu. Jeśli ta pokrywa zostanie dodatkowo przykryta warstwą śniegu trawa, która w tym wypadku położona jest najniżej nie będzie miała dostępu do wystarczającej ilości tlenu i zacznie wysychać. Kolejnym zagrożeniem jest także wystąpienie pleśni pod skorupą śniegu co niestety znacznie osłabi strukturę trawy i w kolejnym sezonie trawa może nie mieć juz tak atrakcyjnego wyglądu. 

Czym grabić trawę

Najlepszym rozwiązaniem dla niewielkich powierzchni są tzw. miotłograbie – są to miękkie grabie, które przystosowane są do zbierania zalegających na trawie liści, bez uszczerbku w samej darni. 

Jeśli powierzchnia twojego ogrodu jest na tyle duża, że regularne zgrabianie opadających liści zajęłoby zbyt dużo czasu możesz skorzystać z pomocy odkurzacza do liści. Jest to rozwiązanie idealne dla ogrodów o dużej powierzchni, przynoszące najszybsze efekty. Pamiętaj jednak, że zastosowanie odkurzacza jest najlepsze, jeśli liście są jeszcze suche. Jeśli natomiast liście leżą już kilka dni, a dodatkowo zmoczył je deszcz nie każdy odkurzacz poradzi sobie z taką pracą. 

Co robić z liśćmi

W miarę upływu prac przy oczyszczaniu ogrodu, jesiennych liści zacznie przybywać. Jesli nie wiesz co zrobić z liśćmi z ogrodu mamy dla ciebie kilka wskazówek. Jednym ze sposobów pozbycia się ich jest spakowanie liści w te same worki, które przeznaczone są na trawę. Liście to ta sama kategoria odpadów, co inne tzw. odpady zielone pochodzące z Twojego ogrodu. Zostaną więc zabrane razem z innymi śmieciami przez przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej. 

Natomiast drugim sposobem na pozbycie się liści jest kompostowanie ich w przydomowym kompostowniku. Pozwoli Ci to nie tylko na rozwiązanie problemu nadmiaru odpadów, ale także zapewni naturalny i darmowy nawóz potrzebny przy zakwaszaniu gleby w kolejnym sezonie w Twoim ogrodzie. 

Na naszym blogu znajdziesz także inne porady jak przygotować swój ogród do zbliżającej się zimy.