Trawa rolowana – zasady pielęgnacji

Trawa rolowana – zasady pielęgnacji

Gotowa darń do rozłożenia na wcześniej przygotowanym podłożu to najprostszy sposób, aby od razu zapewnić sobie piękną murawę przed domem. Mimo że trawnik z rolki jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga intensywnej pielęgnacji, to powinieneś pamiętać, aby prawidłowo o niego dbać, aby murawa przez cały sezon prezentowała się efektownie.

Pielęgnacja po rozłożeniu trawy w rolce

Mimo że darń po instalacji od razu prezentuje się świetnie, to w pierwszych dniach należy intensywniej o nią zadbać. Trawnik w rolce powinien mieć czas na dobre ukorzenienie się, dlatego nie powinno się go zbyt forsować, np. grając na nim w piłkę czy urządzając garden party. Najlepiej przez kilka dni powstrzymać się od stąpania po świeżej trawie. Przez pierwszy tydzień warto również mocniej podlewać murawę, aby mogła się zaaklimatyzować i stabilnie wrosnąć w podłoże.

Trawnik z rolki – podlewanie

Obfite nawadnianie jest zalecane tylko w pierwszym okresie, dopóki trawa z rolki się dobrze nie ukorzeni. Przez pierwszy tydzień należy codziennie podlewać murawę, a w późniejszym okresie ograniczyć się tylko do jej nawadniania co 2-3 dni. Pamiętaj, że częstsze i za bardzo intensywne podlewanie może sprawić, że korzenie mogą ulec spłyceniu, a trawa będzie narażona na zmiany chorobowe. W czasach największych upałów należy pilnować, aby nie dopuścić do przesuszenia trawy, dlatego intensywność i częstotliwość podlewania powinna być dostosowana do aktualnych warunków pogodowych oraz potrzeb darni.

Trawa rolowana – nawożenie

Aby murawa zachowała się dobrej kondycji przez cały sezon, warto poświęcić trochę czasu na jej nawożenie. W pierwszym okresie po założeniu trawnika można zrezygnować z takich zabiegów, gdyż przed sprzedażą darń była intensywnie nawożona i odżywiana specjalnymi preparatami. Trawnik z rolki należy nawozić wczesną wiosną środkami regeneracyjnymi, w trakcie sezonu nawozem pielęgnacyjnym, a przed samą zimą zabezpieczyć go mieszanką nawozów jesiennych. Trawa z rolki nie może być nawożona w trakcie intensywnych deszczów lub upałów, a najlepsze efekty przynosi rozprowadzenie preparatów po koszeniu.

Trawa w rolce – dodatkowa pielęgnacja

Zakładanie murawy w gotowych rolkach oraz sposób jej pielęgnacji jest dużo prostszy niż w przypadku trawnika z wysiewu, jednak warto poświęcić trochę czasu, aby o niego zadbać. Żeby trawnik z rolki był gęsty i zachował się w dobrej kondycji aż do zimy, zaleca się przeprowadzenie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak:

  • wertykulacja, czyli pionowe nacinanie darni specjalnym narzędziem,
  • aeracja, czyli napowietrzanie poprzez nakłuwanie darni,
  • wałowanie, czyli ubicie murawy, aby zapobiec zbytniemu rozluźnieniu gleby,
  • okresowe koszenie w miarę potrzeb.

Te nieskomplikowane zabiegi nie wymagają ani specjalnych umiejętności, ani poświęcenia dużej ilości czasu, a pozwolą utrzymać trawnik z rolki w dobrej kondycji. Trawa rolowana jest materiałem odpornym na choroby i szkodniki, ale tylko właściwe dbanie o jej nawierzchnię pozwoli cieszyć się gęstą i zieloną murawą.