Trawa z rolki i jej pielęgnacja jesienią

Przygotowanie trawy do zimy to niezwykle ważny i często pomijany aspekt ogrodowych prac. Niesprzyjająca aura za oknem może zniechęcać do zadbania o ogród. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że odpowiedni przygotowana do zimy trawa odwdzięczy się pięknym wyglądem wiosną. 

Co do zasady coroczna pielęgnacja trawy założonej z dostarczonych gotowych rolek nie różni się niczym od pielęgnacji trawy wysiewanej. Po odpowiednim założeniu trawnika i przejściu okresu ukorzeniania się darni, trawa ta nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jeśli twoja trawa zakładana była wiosną lub latem i właśnie czeka ją pierwsza zima, wystarczy, że zastosujesz się do kilku naszych wskazówek przedstawionych w poprzednich artykułach. Odpowiednie podcięcie, nawożenie oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków to wszystko, o czym musisz pamietać jesienią. Nie pomijaj także regularnego zgrabiania zalegających liści, które pozostawione na zbyt długo niosą zagrożenie wystąpienia wielu chorób traw.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku trawy rozwiniętej z rolki jesienią – zwłaszcza późną. Pomimo, że trawę z rolki można rozkładać praktycznie przez cały rok, bez względu na porę roku, to trawę założoną pod koniec sezonu musisz otoczyć szczególną opieką. Jest tak ze względu na to, że trawa ta jest jeszcze stosunkowo młoda i ma zdecydowanie mniej czasu na ukorzenienie i aklimatyzację w nowym środowisku, niż ta rozwinięta wiosną. 

Poza standardowymi zabiegami stosowanymi przy zakładaniu trawy z rolki, takimi jak obwite podlewanie powierzchni, musisz pamiętać, aby przygotowując trawę do zimy nie kosić jej zbyt nisko, ponieważ zbyt mocno podcięta trawa, która nie ma jeszcze mocno rozwiniętego systemu korzeniowego może łatwo przemarznąć w niskich temperaturach. Zalecamy więc, aby ostatnie przed zimą koszenie zakładanej jesienią trawy wykonać nieco wyżej, niż przy klasycznym koszeniu. 

Zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam inne porady dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika.