Trawnik w cieniu – czy to się uda?

Marzysz o pięknym trawniku w ogrodzie, ale sporą jego część zakrywają korony dużych drzew? A może masz już za sobą nieudaną próbę założenia trawnika w mocno zacienionym miejscu. Posiadanie pięknego trawnika w cieniu nie tylko jest możliwe, ale dzięki naszym wskazówkom stanie się także bardzo proste. Powiemy Ci o czym pamiętać zakładając trawnik w cieniu.

Postaw na trawę z rolki

Trawa, pochodząca z nasion wysianych w zacienionym miejscu będzie miała bardzo małą szansę na prawidłowy wzrost. Dlatego w takim miejscu najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie rozwinięcie rolek z gotową trawą. Na naszej plantacji trawa rośnie w pełnym słońcu, dzięki czemu ma idealne warunki nie tylko do rozwoju części nadziemnej, ale także do prawidłowego rozwoju mocnego systemu korzeniowego. Dlatego trawa z rolki poradzi sobie rozłożona w Twoim ogrodzie w cieniu. Dodatkowo mieszanka traw opracowana przez naszych specjalistów dobrze znosi także zacienienie. Zamówienie na trawę z rolki możesz złożyć tutaj.

Odpowiednie koszenie

Trawę w miejscu mocno i stale zacienionym musisz odpowiednio przycinać. Należy kosić ją nieco wyżej niż tą rosnącą w miejscu, do którego dochodzą promienie słoneczne. Optymalną wysokością będzie pozostawienie źdźbła trawy na wysokości około 7 centymetrów. Pamiętaj także, żeby zawsze w takich miejscach kosić trawę kosiarką z koszem. Pozostawienie nieskoszonej trawy w cieniu będzie sprzyjało rozrostowi mchu. Jesienią dbaj także o regularne zgrabianie opadających z drzewa liści. 

Nawożenie

W miejscach zacienionych unikaj stosowania nawozów o zwiększonej ilości azotu. Zamiast tego wybierz nawóz magnezowy. To ten składnik odpowiada za wsparcie procesu fotosyntezy. W przypadku trawy rosnącej w cieniu wsparcie tego procesu jest bardzo ważne, ze względu na ograniczony dopływ promieni słonecznych. 

Dbaj o odczyn gleby

Regularnie sprawdzaj jakie pH ma podłoże, na którym rośnie trawa w cieniu. Jeśli staje się zbyt kwaśne możesz wykonać zabieg wapnowania, żeby zapobiec pojawianiu się mchu. O tym jak prawidłowo wykonać ten zabieg przeczytasz TUTAJ. Pamiętaj, że zdecydowanie łatwiej będzie Ci wykonywać zabiegi zapobiegające porastaniu mchem niż podjęcie próby zwalczenia go, gdy już się pojawi. 

Prawidłowo nawadniaj

Staraj się nie przelewać trawy rosnącej w cieniu. Trawa rosnąca w tym miejscu pozostaje dłużej wilgotna, niż w innych miejscach ogrodu – do których dochodzi słońce. 

Więcej poradników i wskazówek dotyczących pielęgnacji trawników znajdziesz na naszym blogu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *