Czy warto inwestować w trawę rolowaną?

Piękny, zadbany i zielony trawnik to marzenie każdego właściciela przydomowego ogrodu. Uzyskanie takiego efektu wymaga sporych nakładów pracy oraz czasu, zanim trawa zacznie kiełkować. Codzienna pielęgnacja, podlewanie i plewienie nie jest atrakcyjną perspektywą dla osób, które nie są miłośnikami prac w ogrodzie.

Czym jest trawa rolowana?

Wyhodowanie murawy w ogrodzie wymaga czasu, dlatego, jeżeli chcesz od razu cieszyć się połacią zieleni przed domem, z pewnością przypadnie Ci do gustu trawnik z r​olki. To nic innego jak pasy darni wycięte z gruntu lub zawinięte na folii, które układa się na wcześniej przygotowanym podłożu, zyskując natychmiastowy efekt gęstej murawy. Jej kształt i wielkość można dobrać do parametrów ogrodu, układając go na całej powierzchni lub tylko w wydzielonych strefach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć zadbany trawnik w ciągu jednego dnia, a dodatkowo nie ogranicza Cię pora roku, gdyż naszą trawę można układać od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. 

Trawa w rolce – zalety

Niezaprzeczalną zaletą układania gotowej darni jest bez wątpienia szybkość tej procedury. Tradycyjny wysiew musi być poprzedzony pracochłonnymi przygotowaniami, a i tak nigdy nie można mieć pewności, że wybrana odmiana trawy się przyjmie. Problem ten dotyczy często ogrodów, których tereny nigdy wcześniej nie były użytkowane, a ziemia jest wyjałowiona. Pierwszy wysiew zazwyczaj kończy się nierównomiernie wyrośniętą trawą z przerzedzeniami i pożółkłymi miejscami.  Nasz trawnik od razu dostarczany jest gotowy do ułożenia, z gęstą i zieloną nawierzchnią. Wśród zalet tego rozwiązania można jeszcze wymienić: 

● odporność na szkodniki, choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne, 

● natychmiastowy efekt, 

● łatwe zakładanie, 

● dłuższy okres użytkowania. 

Wybierając trawnik z rolki, możesz mieć pewność, że będzie przez długi czas wyglądał tak, jak w momencie zakupu. Przy zachowaniu początkowego „okresu ochronnego” nie ma możliwości, aby trawa się nie przyjęła. Ponadto producenci często oferują gotowe trawniki z możliwością wyboru gatunku, dzięki czemu możesz zaaranżować ogród według własnej wizji.

Trawa w rolce – wady

Tym, co może zniechęcać do zakupu trawnika, jest jego cena. Koszt założenia takiej murawy jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego wysiewu, jednak oszczędność w tym przypadku może polegać na braku konieczności inwestowania w specjalne narzędzia i środki pielęgnacyjne. Trawa rolowana również wymaga pielęgnacji, ale ogranicza się ona do podlewania i koszenia nawierzchni w miarę konieczności, dlatego jest taka łatwa w utrzymaniu. Jako wadę można uznać też to, że po zakupie należy od razu rozłożyć rolkę na powierzchni. Przechowywanie nasion nawet przez dłuższy czas im nie zaszkodzi, za to trawa rolowana już po 2 dniach może wyschnąć i stracić swoje pierwotne właściwości. Trudno doszukiwać się poważniejszych wad gotowej murawy, gdyż mimo wyższej ceny stanowi najlepsze rozwiązanie dla przydomowych ogrodów.

PORADY

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD TRAWNIK JAK UKŁADAĆ TRAWNIK TRAWNIK Z ROLKI - CZY WARTO W NIEGO INWESTOWAĆ? TRAWA ROLOWANA - ZASADY PIELĘGNACJI TRAWA W ROLCE CZY Z SIEWU - SPOSÓB ZAKŁADANIA PIERWSZE KOSZENIE I PIELĘGNACJA ZAKŁADANIE TRAWNIKA Z ROLKI