TRAWNIK Z ROLKI – CZY WARTO W NIEGO INWESTOWAĆ? 

Piękny, zadbany i zielony trawnik to marzenie każdego właściciela przydomowego ogrodu. Uzyskanie takiego efektu wymaga sporych nakładów pracy oraz czasu, zanim trawa zacznie kiełkować. Codzienna pielęgnacja, podlewanie i plewienie nie jest atrakcyjną perspektywą dla osób, które nie są miłośnikami prac w ogrodzie. Z tej sytuacji jest jednak wyjście, którym jest trawa w rolce.

CZYM JEST TRAWA ROLOWANA?

Wyhodowanie murawy w ogrodzie wymaga czasu, dlatego, jeżeli chcesz od razu cieszyć się połacią zieleni przed domem, z pewnością przypadnie Ci do gustu trawnik z rolki. To nic innego jak pasy darni wycięte z gruntu lub zawinięte na folii, które układa się na wcześniej przygotowanym podłożu, zyskując natychmiastowy efekt gęstej murawy. Jej kształt i wielkość można dobrać do parametrów ogrodu, układając trawnik z rolki na całej powierzchni lub tylko w wydzielonych strefach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć zadbany trawnik w ciągu jednego dnia, a dodatkowo nie ogranicza Cię pora roku, gdyż trawa rolowana może być układana od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

TRAWA W ROLCE – ZALETY 

Niezaprzeczalną zaletą układania gotowej darni jest bez wątpienia szybkość tej procedury. Tradycyjny wysiew musi być poprzedzony pracochłonnymi przygotowaniami, a i tak nigdy nie można mieć pewności, że wybrana odmiana trawy się przyjmie. Problem ten dotyczy często ogrodów, których tereny nigdy wcześniej nie były użytkowane, a ziemia jest wyjałowiona. Pierwszy wysiew zazwyczaj kończy się nierównomiernie wyrośniętą trawą z przerzedzeniami i pożółkłymi miejscami. Trawnik z rolki od razu dostarczany jest gotowy do ułożenia, z gęstą i zieloną nawierzchnią. Wśród zalet tego rozwiązania można jeszcze wymienić:

  • odporność na szkodniki, choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • natychmiastowy efekt,
  • łatwe zakładanie trawnika,
  • dłuższy okres użytkowania.

Wybierając trawnik z rolki, możesz mieć pewność, że będzie przez długi czas wyglądał tak, jak w momencie zakupu. Przy zachowaniu początkowego „okresu ochronnego” nie ma możliwości, aby trawa rolowana się nie przyjęła. Ponadto producenci często oferują gotowe trawniki z możliwością wyboru gatunku trawy, dzięki czemu możesz zaaranżować ogród według własnej wizji.

TRAWA W ROLCE – WADY

Tym, co może zniechęcać do zakupu trawnika z rolki, jest jego cena. Koszt założenia takiej murawy jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego wysiewu, jednak oszczędność w tym przypadku może polegać na braku konieczności inwestowania w specjalne narzędzia i środki pielęgnacyjne. Trawa rolowana również wymaga pielęgnacji, ale ogranicza się ona do podlewania i koszenia nawierzchni w miarę konieczności, dlatego trawnik taki jest łatwy w utrzymaniu. Jako wadę można uznać też to, że po zakupie należy od razu rozłożyć rolkę na powierzchni. Przechowywanie nasion nawet przez dłuższy czas im nie zaszkodzi, za to trawnik z rolki już po 2 dniach może wyschnąć i stracić swoje pierwotne właściwości. Trudno doszukiwać się poważniejszych wad gotowej murawy, gdyż mimo wyższej ceny stanowi najlepsze rozwiązanie dla przydomowych ogrodów.

PORADY

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD TRAWNIK JAK UKŁADAĆ TRAWNIK TRAWNIK Z ROLKI - CZY WARTO W NIEGO INWESTOWAĆ? TRAWA ROLOWANA - ZASADY PIELĘGNACJI TRAWA W ROLCE CZY Z SIEWU - SPOSÓB ZAKŁADANIA PIERWSZSE KOSZENIE I PIELĘGNACJA