Trawnik zimą – o czym pamiętać?

Zima to czas kiedy Twój trawnik tylko pozornie nie wymaga opieki. Co prawda nie wymaga on aż tyle uwagi, co przez pozostałą część roku. Jednak musisz pamiętać, że podczas zimą warto otoczyć trawę szczególną ochroną. Pamiętając o kilku aspektach zapewnisz trawie dogodne warunki do przetrwania mrozów. Takie działanie opłaci Ci się, ponieważ dzięki temu trawa zdecydowanie lepiej powróci do stanu z poprzedniego sezonu. 

Jeśli zastanawiasz się jak dbac o trawę zimą przygotowaliśmy kilka porad i wskazówek.

Nie zrzucaj na trawę odgarniętego śniegu

Często odruchowo odgarnięty z chodnika śnieg przerzucamy na trawę. Zwłaszcza jeśli jest go dużo. Unikaj takiego działania z kilku powodów. Po pierwsze śnieg w dużych ilościach jest ciężki, a to prowadzi do przygniecenia trawy. Zalegający na trawie śnieg odcina dopływ światła i powietrza, co może spowodować problemy z regeneracją trawy. Zalegający śnieg może także prowadzić do powstania pleśni pośniegowej, która jest szczególnie groźna dla trawy. Dodatkowo chodniki często posypane są piaskiem z solą, a to niekorzystnie wpływa na odbudowę trawy wiosną

Nie depcz trawy

Podczas gdy na trawie zalega śnieg staraj się po niej nie chodzić. Chodzenie po ośnieżonym trawniku sprawia, że leżący tam śnieg pod wpływem ciężaru się ugniata i tak jak w przypadku magazynowania odgarniętego śniegu na trawie również zagraża jej regeneracji wiosną. Analogicznie ma się sytuacja podczas mrozów. Wtedy także należy unikać stąpania po trawie.

Trawa zimą nie potrzebuje żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym czasie nie powinno się jej kosić, ani nawozić. Nawet jeśli zima jest dość łagodna, a opady śniegu nie są częste. Pierwsze zabiegi związane z pielęgnacją trawnika wykonujesz dopiero w marcu. Grudzień, styczeń i luty to miesiące, w których Twoja trawa odpoczywa przed kolejnym sezonem. Jeśli została dobrze przygotowana jesienią, to wiosną z odrobiną Twojej pomocy z pewnością powróci do dobrej formy.

Więcej o przygotowaniu trawy do zimy dowiesz się z naszego poradnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *