Wiechlina – chwast, czy składnik trawy?

Zdarza się, że możesz zaobserwować pomiędzy źdźbłami trawy małe zielono-żółte kwiatki. Jest to właśnie wiechlina roczna (Poa annua) lub wiechlina zwyczajna (Poa trivialis)

Wiechlina jest naturalnym składnikiem trawy i może występować na trawnikach. Ze względu na inny niż klasyczne źdźbła wygląd często można pomylić ją z chwastami. Od chwastów odróżnia ją jednak to, że wszelkie preparaty chwastobójcze nie będą skuteczne w walce z wiechliną, a te, które pozbędą się wiechliny, będą także szkodliwe dla naszej trawy. 

Czym jest wiechlina

Wiechlina jest to gatunek trawy, który naturalnie może występować w produkowanej przez nas trawie przez to, że jest to roślina jednoliścienna i jest praktycznie nieusuwalna przy zastosowaniu herbicydów selektywnych. Ten bardzo inwazyjny gatunek znajduje się W dopuszczonych do obrotu mieszanka nasion traw (dopuszczono zanieczyszczenie wg norm Nasiennictwa polskiego europejskiego). Parametry użytkowe wiechliny rocznej i zwyczajnej na trawnikach są zbliżone dom gatunków traw szlachetnych. 

Jedynym mankamentem wiechliny jest jasnozielony kolor oraz pojawienie się kłosów z nasionami. 

Nie jest ona w żaden sposób szkodliwa dla trawy.

Jak pozbyć się wiechliny?

Nie ma preparatu chemicznego, który mógłby mieć zastosowanie jedynie na wiechlinę, nie uszkadzając przy tym innych gatunków traw. Wiechlina jes

Sposobem na kontrolę populacji wiechliny jest systematyczne i częsta koszenie kosiarkami z koszem na ścinaną trawę i ograniczenie stosowania fosforu – to właśnie między innymi dlatego nawóz dedykowany dla produkowanej przez nas trawy zawiera go tylko 2%.

Ograniczenie rozprzestrzenia uzyskujemy również poprzez wykonywanie zabiegu wertykulacji i skaryfikacji. 

Wiechlina roczna to gatunek jednoroczny, którego najintensywniejszy wzrost obserwujemy od maja do sierpnia, w kolejnych miesiącach ustępuje innym gatunkom traw natomiast pozostające w glebie nasiona kiełkują w następnym okresie wegetacyjnym.

Sprawdź naszego bloga, gdzie przygotowaliśmy inne porady dotyczące pielęgnacji Twojego trawnika.