Wszystko co musisz wiedzieć o nawożeniu trawnika

Jeśli chcesz utrzymać trawę idealnie zieloną i gęstą niczym zielony dywan musisz dostarczyć swojej trawie odpowiednich składników odżywczych. Najprostszym sposobem na to będzie zaopatrzenie jej w niezbędne pierwiastki poprzez zastosowanie nawozu przeznaczonego do wzmocnienia trawników

Po co nawozić trawę

Z nawożeniem trawy jest jak z zażywaniem przez nas witamin. Tak samo jak człowiek, trawa dla prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich pierwiastków chemicznych. Dzięki temu zabiegowi pielęgnacyjnemu Twoja trawa będzie zdecydowanie zdrowsza. 

Nawóz zadba przede wszystkim o jakość każdego źdźbła trawy, a to spowoduje, że trawa będzie gęstsza i bardziej odporna na wszelkiego rodzaju choroby.

Kiedy stosować nawóz

Dostarczona przez nas trawa jest już oczywiście odpowiednio odżywiona. Jednak niezbędnych składników odżywczych wystarczy jej na kilkanaście dni. Po tym czasie należy dostarczyć trawie kolejnej porcji wartości odżywczych, aby zapewnić jej prawidłowy i równomierny rozwój, a także zadba o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w pierwszym sezonie trawy, kiedy system korzeniowy nie jest jeszcze tak silny w nowym miejscu.

Jak często nawozić trawę

Trawnik należy nawozić systematycznie. W sezonie, czyli od wiosny do jesieni należy robić to średnio raz w miesiącu. Taka systematyczność zagwarantuje nam, że trawie nie zabraknie żadnych mikroelementów, a jednocześnie nie spowoduje sytuacji, w której trawa otrzymała zbyt dużą dawkę nawozu. To mogłoby prowadzić do jej wypalenia i zniszczenia.

Jaka pogoda jest najlepsza na nawożenie trawy 

Aby poprawnie zaaplikować nawóz na trawę powinna być ona sucha. Staraj się więc unikać do tego celu dni deszczowych. Nie należy także wysypywać nawozu na mocno rozgrzaną słońcem trawę, w upalny dzień. Poczekaj aż słońce zajdzie, a trawa nie będzie ciepła od promieni słonecznych. 

Jak nawozić

W celu dobrania odpowiedniej dawki dozowania nawozu koniecznie trzymaj się wytycznych przekazanych na paczce, przez producenta. Standardową dawką jest dostarczenie trawie od 2,5 do 4 kilogramów nawozu na każe sto metrów kwadratowych Twojego ogrodu.

Nawóz najlepiej aplikować wykorzystując do tego specjalny rozsiewacz dostępny w sklepach. Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu możesz zaaplikować nawóz ręcznie, jednak jest to nieco trudniejsze, ponieważ trzeba samodzielnie zadbać o ilośc dozowanego nawozu.

Po zaaplikowaniu nawozu należy dwa razy obficie podlać trawnik wodą – nawet około 10 litrów wody na metr kwadratowy trawy

Jaki nawóz wybrać

Produkowana i dostarczana wprost do Twojego ogrodu trawa najlepiej przyswoi nawóz mineralno-organiczny. Dlatego właśnie taki rekomendujemy, dla uzyskania najlepszych efektów. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego nawozu do twojej trawy przeczytaj więcej o nawozie, który posiadamy w ofercie. Jest to dokładnie ta sama mieszanka, którą wykorzystujemy do nawożenia trawy na plantacji. Nawóz ten został opracowany specjalnie dla hodowanej przez nas trawy, dlatego zastosowanie go w twoim ogrodzie przyniesie zdecydowanie lepsze efekty niż nawozy innych marek. 

Więcej o naszym nawozie przeczytasz tu: https://trawnikproducent.pl/nawoz-trawnik-producent-sprawdzona-jakosc/