Zielone dachy – przyszłość w architekturze miasta

Coraz częściej w nowo powstałych inwestycjach architektonicznych zaobserwować można trend tworzenia przez projektantów tzw. zielonych dachów. Są to przestrzenie pokryte trawą i nasadzeniami, zlokalizowane na tarasach lub dachach budynków zlokalizowanych w centrach miast. 

Ich zadaniem jest nie tylko stworzenie ciekawego miejsca do wypoczynku dla pracowników biur w przerwie od pracy, ale także, a może przede wszystkim walka z emisją dwutlenku węgla i smogu. Takie zastosowanie traw to nowatorskie podejście do do problemu zanieczyszczania miasta m.in. przez pojazdy spalinowe. Dodatkowo stanowią także rekompensatę dla środowiska, za zabranie przestrzeni zielonej.

Badania efektywności pracy wskazują, że pracownicy cenią sobie tego typu ciekawe przestrzenie biurowo-wypoczynkowe i w następstwie pozytywnie wpływa to na ich wydajność w przeciągu całego dnia w pracy. 

Zorganizowanie na dachu przestrzeni pokrytej trawą ma zalety nie tylko ze względu na konieczność oczyszczania powietrza. Pomaga także uzyskać niezależność energetyczną budynku, poprzez łatwiejsze zbieranie wody opadowej z atmosfery, a następnie wykorzystywanie jej w rozwiązaniach sanitarnych bydynku. 

W takich miejscach jak dachy i tarasy budynków najlepsze zastosowanie ma właśnie trawa z rolki. Dzieje się tak nie tylko ze względu na natychmiastowy efekt – tzn. brak konieczności oczekiwania na wzrost trawy sianej i zdecydowanie mniejszą ilośc pracy potrzebnej do osiągnięcia końcowego efektu, czyli zdrowego i pięknego trawnika na dachu budynku. 

Trawa z rolki charakteryzuje się zdecydowanie większą zdolnością aklimatyzacyjną w nowych warunkach środowiskowych. DLatego jest niemal pewne, że będzie lepszym rozwiązaniem w takich trudnych warunkach, jak dachy i tarasy budynków zlokalizowanych w centrach miast. 

Więcej ciekawostek i porad dotyczących zakładania i pielęgnacji trawnika znajdziesz na naszym blogu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *