Ziemia liściowa. Naturalny nawóz dla twojego ogrodu.

Duża ilość liści opadających jesienią na trawę może stanowić spory problem. Jeśli Twój ogród otoczony jest drzewami co roku stajesz przed wyzwaniem pozbycia się z niego nadmiaru liści. 

Zalegające na trawie są szczególnie niebezpieczne dla trawnika i mogą być źródłem wielu jego chorób. 

W ostatnim artykule na blogu przekazaliśmy Ci kilka wskazówek jak radzić sobie z opadającymi liśćmi. Jednym ze sposobów była właśnie ziemia liściowa. Tym razem podpowiadamy co to jest, jakie ma zastosowania i jak ją wykonać. 

Czym jest ziemia liściowa

Jest to jeden z rodzajów kompostu, wytwarzany wyłącznie liści różnych gatunków. W przeciwieństwie do klasycznego kompostu produkowanego np. z traw ziemia liściowa ma ciemnobrązową barwę i zapach zbliżony do zapachu ziemi. Do jej produkcji wykorzystuje się wyłącznie liście z drzew, które gubią je na zimę. Ważne także, aby było to liście zdrowe, żeby nie przenieść ewentualnych chorób na inne rośliny w ogrodzie. 

Jakie są zastosowania ziemi liściowej

Ziemia liściowa, przez swój skład nie jest tak bogata w składniki mineralne jak inne rodzaje kompostu, dlatego jej głównym zastosowanie nie jest nawożenie podłoża. Ma także zazwyczaj obojętny lub tylko nieznacznie kwaśny odczyn, więc nie może być także dobrym składnikiem służącym do zakwaszania gleby. 

Ma natomiast wiele innych zastosowań. Przez swoją strukturę jest świetna do zmiany struktury podłoża. Dzięki jej zastosowaniu gleba w tym miejscu będzie bardziej pulchna i zyska większą możliwość magazynowania wody. Jest także idealnym podłożem pod wysiew wszelkiego rodzaju nasion, które łatwo mogą w niej wyrastać.

Jak wykonać ziemię liściową

Samodzielna produkcja ziemi liściowej jest bardzo prosta. Nie wymaga to ani wielkich nakładów pracy, ani żadnych nakładów finansowych. Wszystko co musisz zrobić to zebrać i rozdrobnić zgrabione wcześniej liście. Zgromadzone liście układamy w kompostowniku, obficie podlewamy wodą i przykrywamy folią, aż do następnego sezonu. Taki sam efekt uzyskamy także poprzez pozostawienie liści w foliowych workach. Trzeba jednak pamiętać, o dostatecznym nawodnieniu i dostępie powietrza. 

Więcej porad dotyczących zakładani i pielęgnacji trawnika znajdziesz na naszym blogu. Zajrzyj tam koniecznie.