Zima u progu – Jak zadbać o trawę i ogród

Jesień powoli dobiega końca, a zima coraz bardziej daje się w znaki? To idealna pora, żeby ostatni raz zatroszczyć się o swój ogród, zanim zapadnie w sen zimowy. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących przygotowania do zimy nie tylko trawy, ale całego Twojego ogrodu. 

Jak zadbać o trawę

Trawa późną jesienią i zimą nie powinna być już koszona. Wyjątkowo, jeśli jest bardzo ciepła jesień, a trawa od ostatniego koszenia mocno urosła możesz ją jeszcze raz skosić. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego zbyt nisko. Wówczas tak krótka trawa może mieć problemy ze spokojnym przetrwanie mroźnej zimy. Poza tym Twoja trawa nie wymaga już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych aż do wiosny. Jedyne co musisz zapewnić trawnikowi zimą to jego ochrona. Staraj się unikać chodzenia potrawie, zwłaszcza jeśli leży na niej śnieg. Po żadnym pozorem także nie magazynuj odgarniętego śniegu na trawniku – zwłaszcza jeśli pochodzi z ulicy i jest z domieszką soli. Takie działanie nadmiernie przygniecie i osłabi trawę.

Zadbaj o delikatne rośliny

Nadchodząca zima to wyzwanie nie tylko dla trawnika, ale i dla całego ogrodu. Żeby wiosną ogród powrócił do takiego samego stanu wymaga on Twojej pomocy. Za pomocą materiału, gąbki lub najlepiej specjalnej agrowłókniny zimowej zabezpiecz wszystkie delikatne krzewy i drzewa, takie jak wszelkiego typu róże, oraz rośliny zrzucające liście na zimę takie jak magnolie czy hortensje. Zabezpieczenie przed mrozem zapewni im otulenie właśnie wcześniej wspomnianą włókniną oraz usypanie niewielkiego dodatkowego kopczyka z ziemi wokół ich podstawy. 

Rośliny doniczkowe i balkonowe

Wszystkie rośliny, które latem pięknie zdobiły twój taras lub balkon także musisz zabezpieczyć. Te w małych donicach możesz zabrać na zimę do domu. Te większe natomiast zabezpiecz w ten sam sposób jak te opisywane wyżej. Rośliny będące w donicach warto zabezpieczyć wszystkie, niezależnie od tego czy są one liściaste, czy iglaste. 

Więcej porad dotyczących całorocznej pielęgnacji trawy i ogrodu znajdziesz na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *