Pleśń śniegowa – zagrożenie dla trawnika

Co to jest pleśń śniegowa, co ją powoduje i jak z nią walczyć

Pleśń śniegowa to szczególnie niebezpieczna choroba trawy. Występuje ona przede wszystkim wczesną wiosną, kiedy pokrywający trawę śnieg zaczyna topnieć, zwiększając przy tym wilgotność w darni. Podczas gdy intensywne opady śniegu przykrywają darń, odcinając dopływ światła i powietrza, jednocześnie zwiększając wilgotność tworzą się idealne warunki dla powstania pleśni. Dodatkowo, gdy śnieg na trawie zostaje ubity przez intensywne chodzenie po śnieżnej pokrywie lub przysypany dużą ilością odgarniętego z chodnika śniegu panujące na trawie warunki stają się jeszcze lepsze dla rozwoju tej choroby. 

Jak wygląda pleśń śniegowa

Są to brunatne plamy, które można zaobserwować na powierzchni darni. Zazwyczaj tworzą kręgi o średnicy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów. 

Źródło: Agronom, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Co powoduje pleśń śniegową

Głównym i bezpośrednim sprawcą pleśni śniegowej jest grzyb Microdohium nivale.  Nie pojawia się on jednak na trawie bez przyczyny. Niektóre panujące pod pokrywą śnieżną warunki są szczególnie sprzyjające dla jego rozwoju. Poza tym rozwojowi tego grzyba sprzyjają warunki atmosferyczne panujące zimą. Takie jak dość niska, ale nieujemna temperatura powietrza, a także spora wilgoć, będąca następstwem opadów deszczu lub właśnie śniegu. Jeżeli do tego zaniechamy jesiennych prac porządkowych takich jak późne skoszenie odrostu trawy lub dokładne wygrabienie liści, dochodzi do tego kolejny składnik sprzyjający rozwojowi. 

Jak zapobiegać jej powstawaniu

Przede wszystkim musimy zadbać o dokładne przeprowadzenie prac porządkowych jesienią, które dokładnie przygotują trawnik do zimy. Po pierwsze nie należy zostawiać zbyt dużego odrostu trawy na zimę. Jeżeli wykonane zostało już zaplanowane przez Ciebie ostatnie przed zimą koszenie, a kolejne tygodnie jesieni okazały się wyjątkowo ciepłe i trawa nadal rośnie warto rozważyć jeszcze jedno przycięcie trawy. Ważne, żeby nie pozostawiać jej zbyt długiej. Kolejnym czynnikiem jest także dokładne zgrabienie wszystkich opadających z drzew liści. Pozostawione na trawie będą namakały i gniły, przez co dadzą dobry początek dla powstania pleśni. Warto także pamiętać, aby jesienią nie stosować już nawozów o zwiększonej zawartości azotu. Takie nawozy wpływają na większy wzrost trawy. Jesienią wybierz mieszankę wzmacniającą strukturę trawy, ale pozbawioną dużej ilości azotu. Pamiętaj także, żeby nie ubijać leżącego na trawie śniegu. 

Jak zwalczyć pleśń śniegową

Pleśń śniegowa jest dosyć trudna do zwalczenia. Zdecydowanie lepiej skupić się na zapobieganiu jej powstania. Jeżeli jednak już pojawiła się ona na Twojej trawie zwalczanie pleśni rozpocznij od dokładnego wygrabienia tego miejsca. Jeśli to nie usunie jej dostatecznie wykonaj zabieg aeracji. W przypadku gdy zabiegi te okażą się bezskuteczne Twoją ostatnią deską ratunku będą preparaty biologiczne do zwalczania chorób grzybowych. Jeśli one nie pomogą konieczna będzie wymiana darni w tym miejscu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *