Pierwsze tygodnie Twojej nowej trawy

Za Tobą cały proces zakładania trawnika, a Twój ogród pokrywa już piękny zielony i gęsty dywan trawy. Podpowiemy Ci jak powinny wyglądać pierwsze dni twojego nowego ogrodu.

Pewnie zadajesz sobie to kluczowe pytanie – czy można chodzić po trawniku zaraz po rozwinięciu rolki. Otóż mamy dla Ciebie wspaniałą informację! Można! Wyjątkową zaletą i przewagą trawy w rolce nad trawą sianą jest to, że jest gotowa niemal natychmiast. Jeśli układanie trawy zostało w pełni zakończone możesz cieszyć się juz jej obecnością.

O ile poranna kawa wypita na nowej trawie nie wpłynie znacząco na jej ukorzenianie, nie oznacza to jednak że możesz już rozgrywać zacięte mecze domowej drużyny piłki nożnej. Daj swojej trawie chwilę na aklimatyzację w nowym środowisku i solidne ukorzenienie, a ona odwdzięczy się wieloletnią jakością.

Przez najbliższe dni Twoja trawa będzie wymagała jednak nieco więcej uwagi niż w późniejszym okresie. Przede wszystkim musisz zadbać o jej nawodnienie.

Jak często podlewać nową trawę

W pierwszym tygodniu od ułożenia rolek z trawą należy podlewać je codziennie, najlepiej dużą ilością wody i niewielkim strumieniem. To niezwykle ważne, aby trawa w pierwszym cyklu była dobrze nawodniona. Dzięki temu jej system korzeniowy szybko się rozrośnie i trawa stanie się mocna i gęsta i będzie cieszyć przez długie lata. Niedobory wody wpływają nie tylko na nieatrakcyjny kolor trawy, ale także znacząco zmniejszają jej trwałość i elastyczność.

Obfite podlewanie trawy możesz ograniczyć w kolejnym tygodniu. Wówczas trawnik należy podlewać już tylko co drugi lub trzeci dzień, nie zmieniając przy tym długości podlewania.

Optymalny czas nawadniania to około 20 minut, jednak wiele zależy od tego jakie jest podłoże. Żeby sprawdzić stan nawodnienia trawy możesz lekko odchylić darń i sprawdzić wilgotność podłoża. Jeśli woda przeleciała już przez dywan trawy i wystarczająco mocno dotarła do podłoża możesz przerwać zraszanie.

Po dwóch tygodniach regularnego nawadniania możesz przejść już do standardowego cyklu nawadniania – czyli podlewać raz w tygodniu, mniej obficie niż do tej pory. Taka częstotliwość w zupełności wystarczy twojej trawie.

Pierwsze koszenie

Trawę z rolki możesz pierwszy raz skosić po upływie około miesiąca od rozłożenia. Pamiętaj jednak, że nowa trawa jest zdecydowanie delikatniejsza, dlatego zwróć uwagę na wysokość koszenia. Przez pierwszy okres trawa powinna być koszona na długości nie mniejszej niż 6 centymetrów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie usuniesz podstaw źdźbła trawy, co mogłoby wpłynąć na jej żywotność. Na takiej długości wykonaj kilka pierwszych koszeń, potem możesz obniżyć ostrza o 2-3 centymetry.

Wskazówka: Podczas wysokich temperatur warto kosić trawę nieco wyżej. Dzięki temu zachowa ona w sobie więcej wody.

O tym jak poprawnie kosić trawę, jaką kosiarkę wybrać i jakich błędów unikać dowiesz się z kolejnych naszych poradników.