Dlaczego warto zadbać o ochronę przed szkodnikami

Chyba nikt nie lubi widoku trawy przekopanej przez krety. Jest to problem z którym zmaga się niemal każdy posiadacz przydomowego ogródka. Także do Twojego nowego ogrodu prędzej czy póżniej zawitają szkodniki. Dlatego warto już na etapie zakładania trawnika pomysleć jak zabezpieczyć się przed tymi niechcianymi wizytami. 

Z rozwiązaniem problemu przychodzi siatka przeciw szkodnikom. Możesz dostać ją w każdym sklepie ogrodniczym lub zamówić w internecie. Dzięki zastosowaniu takiej siatki masz pewność, że nowo założony trawnik z rolki nie zostanie zniszczony i wytrzyma długie lata. 

Siatka zatrzyma krety przed możliwością przedostania się na powierzchnie trawnika. Jest to nie tylko rozwiązanie bezpieczniejsze ze względu na brak konieczności zastosowania chemikaliów odstraszających krety i gryzonie, ale także dużo bardziej humanitarne. Pamiętaj, że w Polsce krety są pod ochroną a ich zwalczanie w sposób powodujący śmierć jest zabronione. 

Czym jest siatka na szkodniki.

Jest to siatka złożona z małych kwadratów, o gęstości oczek pomiędzy 15 a 20 mm. Wykonana jest z tworzywa sztucznego co zwiększa jej odpornośc na warunki atmosferyczne i te panujące pod ziemią. Jest odporna na przerwania, a jednocześnie nie przeszkadza w swobodnym ukorzenianiu się trawy. Skutecznie ochroni dywan trawy przed wizytami kretów. 

Na jakim etapie rozłożyć siatkę 

W innym naszym artykule opowiedzieliśmy Ci jak krok po kroku przygotować podłoże pod rozwinięcie rolek z trawą. Po ukształtowaniu terenu do płaskiej powierzchni możesz przystąpić do rozkładania siatki. Pamiętaj, żeby zrobić to jeszcze przed walcowaniem i ostatecznym wyrównaniem podłoża. Dzięki temu unikniesz wykonywania tej samej pracy dwa razy

Jak rozkładać siatkę 

Na wyrównanym podłożu rozwiń siatkę tak, aby nie zostawiać pustych przestrzeni. Zacznij od najdłuższego boku podobnie jak przy rozwijaniu trawy w rolce. Jeśli powierzchnia twojego ogrodu jest większa niż szerokość siatki musisz rozwinąć ją w kilku pasach. Pamiętaj przy tym, że siatka powinna być układana na zakładkę około 15 centymetrów. W przeciwnym razie szkodniki mogą przedostać się pomiędzy łączeniami. Zadbaj także o to, żeby siatka była napięta, ale nie naciągaj jej zbyt mocno – pomoże ci w tym kształt siatki – zachowaj proporcje kwadratów, ale unikaj wybrzuszeń i fałd na siatce.

Na bokach oraz łączeniach zapewnij stabilizację siatki. Do tego celu możesz użyć dostępnych w sklepach ogrodniczych szpilek i kołków, które wbijesz w ziemię za pomocą młotka. 

Rozwinięta siatka powinna zostać przykryta około 10-centymetrową warstwą podłoża, na którym rozwinięte zostaną rolki z trawą. Po przykryciu siatki warstwą ziemi możesz przystąpić do walcowania i ostatecznego wyrównania terenu. 

Więcej porad jak założyć idealny trawnik znajdziesz na naszym blogu. 

Jeśli chcesz założyć swój idealny trawnik skontaktuj się z nami już dziś.