Trawnik, a pH podłoża – jakie jest optymalne?

Utrzymanie odpowiedniego pH podłoża, na którym rośnie Twój trawnik jest niezwykle ważne dla jego odpowiedniej kondycji i prawidłowego rozwoju. Monitorowanie odpowiedniej kwasowości gleby może wydawać się zajęciem dość skomplikowanym jednak wcale takie nie jest. Dzięki naszym wskazówkom uda Ci się zapewnić trawie stale optymalne warunki. 

Jakie jest optymalne podłoże dla trawy?

Wydawać się może, że trawa wcale nie potrzebuje skomplikowanego podłoża, żeby mogła zdrowo rosnąć. Wszak przecież różne trawniki mijamy codziennie i nie zastanawiamy się na jakiej glebie rosną. Jeśli jednak zależy Ci na najlepszych efektach wzrostu Twojej trawy musisz wiedzieć kilka rzeczy o podłożu na jakim powinna rosnąć. Jeśli odczyn gleby na której rośnie trawa będzie nieodpowiedni może pojawić się mech. Trawa rosnąca na nieodpowiednim podłoży będzie także bardziej podatna na różne choroby.

Najlepsze efekty osiągniesz jeśli twoja trawa będzie ułożona na podłożu o obojętnym odczynie kwasowości. To da trawie optymalne warunki nie tylko dla prawidłowego i zdrowego rozrostu, ale także zapewni atrakcyjne względy wizualne i nada jej zdrowy, mocno zielony odcień. 

Utrzymanie obojętnego odczynu gleby pozwoli także na uniknięcie niepożądanych porostów, takich jak chociażby mniszek lekarski lub mech. 

Dlatego podłoże twojej trawy powinno mieścić się w skali pH od 5,5 do 6,5. Jeśli jest inne musisz podjąć działania zmieniające jej odczyn.

Jak sprawdzić pH gleby? 

Żeby dowiedzieć się jakie pH ma podłoże musisz skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi pomiarowych. Dostaniesz je w każdym dobrym sklepie lub markecie ogrodniczym. Możesz użyć do tego celu jednorazowych pasków-mierników kwasowości. Te dostępne są już za kilka złotych. 

Jeśli zależy Ci na bardziej profesjonalnym podejściu do sprawy zaopatrz się w elektroniczny miernik pH, który pokaże Ci dokładną wartość liczbową. Jest to jednak rozwiązanie nieco droższe – ceny takich mierników zaczynają się od około 30 zł. 

Zestaw pomiarowy odczynu gleby pozwoli Ci poznać pH podłoża i na tej podstawie możesz podjąć konkretne działania zmierzające do zwiększenia lub zmniejszenia zakwaszenia darni. 

W innych artykułach na naszym blogu znajdziesz porady co zrobić, aby zmienić odczyn podłoża.