Wapnowanie trawnika – sposób na zmianę odczynu gleby

Z naszych wcześniejszych porad wiesz już jakie jest optymalne pH dla prawidłowego rozwoju trawy w Twoim ogrodzie. Jeśli po zmierzeniu odczynu gleby uznasz, że jest ona zbyt kwaśna lub jeśli przeszkadza ci mech na trawie, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Co to jest wapnowanie trawnika 

Zabieg wapnowania trawnika to nic innego jak działanie mające na celu odkwaszenie podłoża na którym rośnie Twoja trawa. Ponieważ najlepszym odczynem kwasowości darni jest pH pomiędzy 5,5 a 6,5 celem tych działań będzie zwiększenie odczynu pH jeśli jest zbyt niski, czyli gdy gleba zbyt kwaśna.

Kiedy wykonać wapnowanie trawnika

Najlepszą porą na przeprowadzenie takiego zabiegu jest okres poza sezonem najintensywniejszego wzrostu trawy. Mówimy tu więc o czasie wczesnej wiosny lub późnej jesieni. Dzięki temu nie zaburzysz cyklu rozwoju trawy i nie wpłynie to negatywnie na jej ogólna kondycję, a przyniesie widoczne efekty w poprawie jakości podłoża. Najlepszymi miesiącami na wykonanie wapnowania będzie marzec i listopad, jednak nie są to sztywne daty i działania te musisz zaplanować w oparciu o czynniki atmosferyczne. Często w marcu można spodziewać się jeszcze opadów śniegu i wówczas lepiej wstrzymać się ze wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika. 

Czym wapnować trawnik

Do zmniejszenia kwasowości podłoża możesz użyć dwóch dostępnych na rynku typów produktów. Możesz skorzystać z nawozu 2w1, zawierającego w swoim składzie dużą ilośc wapnia. Jeśli jednak korzystasz już z innego rodzaju nawozu (np. rekomendowanego przez nas nawozu Trawnik Producent opracowanego specjalnie dla produkowanej przez nas trawy) możesz także wybrać samo wapno granulowane, które należy dostarczyć do podłoża w taki sam sposób jak dzieje się to w przypadku tradycyjnego nawożenia trawnika.  

Wskazówka: Pamiętaj, że zabieg wapnowania jest ingerencją w podłoże, na którym rośnie cała twoja trawa. Przed jego wykonaniem musisz upewnić się, że jest faktycznie niezbędny. Wykonany niepotrzebnie przyniesie odwrotny efekt i nie tylko osłabi trawę, ale może spowodować szereg groźnych i trudno pozbywalnych chorób. 

Jak często wykonywać wapnowanie

Zabiegu wapnowania nie powinno się wykonywać zbyt często. Jeden raz na dwa sezony w zupełności wystarczy. Dostarczone do podłoża wapno będzie przed długi czas przenikało do darni i pozostanie w niej przez minimum dwa sezony.