Jakich błędów unikać przy zakładaniu trawy z rolki

Aby Twój trawnik był piękny przez wiele lat i odwdzięczał się zdrowym i pięknym wyglądem nieco więcej uwagi musisz poświęcić mu w procesie zakładania trawnika w swoim ogrodzie. O tym jak prawidłowo założyć trawnik z rolki krok po kroku pisaliśmy już na naszym blogu. Tym razem przygotowaliśmy poradnik przypominający jakich błędów unikać przy zakładaniu trawnika z rolki.

Niewystarczające przygotowanie podłoża

To kluczowy element całych przygotowań. Odpowiednie spulchnienie, odchwaszczenie i wyrównanie podłoża to najważniejsze kwestie całego procesu. Jeśli niedokładnie wykonasz któryś z etapów przygotowań, może to rzutować na stan Twojej trawy w przyszłości. 

Pozbycie się chwastów

Niedokładne odchwaszczenie gleby spowoduje wychodzenie chwastów na rozwinięte rolki z trawą niszcząc cały efekt. Dlatego jeśli jest to konieczne zabieg odchwaszczenia należy powtórzyć nawet kilkukrotnie z użyciem środków chemicznych. 

Wyrównanie podłoża

Jeśli pozostawisz w ziemi małe wybrzuszenia rozwiniętej na nie rolki z trawą dodatkowo je tylko uwydatnią. Nie tylko zniszczą w ten sposób efekt wizualny całości. Spowodują także wyczuwalne pod stopami wzniesienia na trawie i przede wszystkim będą przeszkodą w równomiernym podcinaniu trawy kosiarką, powodując miejsca, w których trawa będzie przycięta mocniej. Pozostawione małe wzniesienia spowodują także nieodpowiednią gospodarkę wodną, przez co w niektórych miejscach może stać woda po obfitym nawodnieniu trawy. 

Zbyt długie trzymanie trawy zwiniętej w rolkę

Jeśli nie uda Ci się rozwinąć wszystkich rolek z trawą tego samego dnia nie należy zostawiać ich zwiniętych na palecie. Taki działanie może spowodować odkształcenia rolek. Dodatkowym zagrożeniem jest zaparzenie się zwiniętej w rolce trawy. Przez co może ona ulec zniszczeniu. 

Zbyt słabe nawodnienie

Trawa pochodząca z rolek, tak jak każda młoda trawa potrzebuje solidnej porcji nawodnienia, zwłaszcza w pierwszym cyklu aklimatyzacji na nowym podłożu. Jesli zaniedbasz ten aspekt trawa będzie miała problem z prawidłowym ukorzenianiem, przez co nie będzie tak odporna na różne warunki atmosferyczne. Będzie słabiej odporna na niskie temperatury zimą i wysokie temperatury latem, co może spowodować jej krótszą żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *