Trawnik latem. Jak ochronić go przed wypaleniem

Letnie temperatury choć tak wyczekiwane przez wszystkich nie sprzyjają Twojej trawie. Mocne słońce i długotrwały brak opadów bardzo niekorzystnie wpływają na kondycję trawnika.

Z jednej strony lato jest najlepszym czasem dla trawnika. To wtedy jest on w fazie najatrakcyjniejszego wyglądu. Jednak ta pora roku ma także negatywne skutki. Żeby zadbać o idealny rozwój trawnika i jego piękny zielony kolor musisz pamiętać o kilku aspektach, które Ci w tym pomogą.

  • Nie podlewaj trawnika w ciągu dnia

To prawda, że twój trawnik potrzebuje latem więcej wody, jednak musisz pamiętać, że podlewanie go w godzinach szczytowania słońca, a więc wtedy kiedy jest ono najsilniejsze może silnie zaszkodzić darni. Osadzające się na źdźbłach kropelki wody bedą działać jak soczewki zwiększające temperaturę. Prowadzi to do wypalenia trawy przez promienie słoneczne, a w rezultacie do silnego wysuszenia trawy. Przynosi więc odwrotny efekt do zamierzonego. 

Poza tym takie podlewanie jest dla trawnika bezużyteczne. Dostarczana przez Ciebie woda na mocno nagrzaną powierzchnię szybko z niej odparuje, zanim zdąży przeniknąć do systemu korzeniowego trawy. 

Najlepiej więc podlewać trawnik kiedy słońce jest już nisko, ale jeszcze przed jego zachodem.

  • Nawadniaj trawnik obficie

Jeśli latem występuje dłuższy okres bez opadów, które mogłyby zapewnić Twojej trawie wystarczające nawodnienie, trzeba zadbać o to we własnym zakresie. Najlepiej podlewać trawę dwa razy w tygodniu – w odstępie trzech lub czterech dni. 

Pamiętaj, że musisz w tym okresie dostarczyć trawie nieco więcej wody niż zazwyczaj. Optymalną ilością wody, którą musisz zapewnić trawie podczas jednego podlewania jest około 15 litrów wody na 1 m2

  • Wstrzymaj się z nawożeniem

Wysypywanie nawozu na trawę podczas wysokich temperatur także szkodzi trawie. Jeśli twoja trawa wymaga zastosowania preparatów wzmacniających lub odchwaszczających sprawdź prognozę pogody i poczekaj z ich wysypaniem do najbliższych obfitych opadów deszczu. 

  • Nie zapominaj o koszeniu

Pomimo tego, że może Ci się wydawać, że trawa nie rośnie tak szybko jak wiosną i nie wymaga już regularnego koszenia nie przestawaj stosować zabiegów pielęgnacyjnych. Trawa także latem powinna być regularnie przycinana, aby zwiększała swoją objętość i wzmacniała źdźbła. Pamiętaj jednak, żeby nie przycinać jej zbyt nisko. Osłabi to strukturę trawnika i pozbawi miejsca na magazynowanie wody. Trawa latem powinna być więc przycinana bardzo lekko – nawet mniej niż zalecana 1/3 długości źdźbła. To pozwoli jej przetrwać najwyższe temperatury.

Tak jak w przypadku podlewania, koszenie trawy w najwyższej dziennej temperaturze nie jest wskazane. Lepiej wstrzymać się z przycinaniem do wieczora lub zrobić to rano, kiedy jeszcze słońce nie jest tak silne. 

O tym jak kosić trawę przeczytasz w innym naszym poradniku