Dosiewanie trawy – jak siać trawę na starym trawniku?

Każdy właściciel ogrodu lub innego terenu zielonego pragnie wyhodować na nim bujny i gęsty trawnik. Wraz z upływem czasu trawa zaczyna rzednąć, pojawiają się niezarośnięte fragmenty, a kępki ustępują chwastom. By zachować trawnik w jak najlepszej kondycji należy co jakiś czas podejmować się jego pielęgnacji, której kluczowym etapem jest dosiewanie. W naszym krótkim poradniku wskazujemy na najważniejsze zasady zagęszczania starego trawnika – podpowiadamy kiedy i w jaki sposób warto dosiewać trawę, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Dosiewanie trawy – kiedy warto je przeprowadzać?

Pielęgnacja trawnika to zadanie wymagające, które warto realizować regularnie, by móc cieszyć się jak najlepszym wyglądem „zielonego dywanu” wyścielającego nasz ogród. Wśród najważniejszych zabiegów znajduje się m.in. wertykulacja, aeracja, nawożenie, podlewanie, wapnowanie oraz dosiewanie. Warto realizować je w określonej porze roku, co zagwarantuje najlepszą skuteczność przeprowadzonych działań.

Dosiewanie trawy warto przeprowadzać w okresie wiosennym, gdy po ustąpieniu zimowych mrozów pojawiają się łyse obszary. Dosiewanie można także przeprowadzać w innych porach roku, jednak najbardziej skuteczne będzie właśnie po zimie. Dosiewanie polega na rozsypywaniu nasion na obszarze już zarośniętym, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc „łysych”.

Najważniejsze metody dosiewania trawy

Przed rozpoczęciem dosiewania należy przeprowadzić najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Warto wygrabić trawnik, dokonać jego aeracji, wertykulacji oraz w miarę możliwości zastosować nawóz do trawy, dedykowany do konkretnego gatunku. Stosuje się dwie główne metody dosiewania trawy, które mogą okazać się skuteczne w przydomowym ogrodzie.

Pierwszą jest metoda tradycyjna, polegająca na wykorzystaniu tej samej mieszanki traw, jakiej użyliśmy do obsiania naszego ogrodu. Daje to gwarancję, że po wykiełkowaniu, murawa będzie wyglądać identycznie jak dotychczas i na całej powierzchni będzie rosnąc z identyczną prędkością.

Druga metoda polega na wykorzystaniu tzw. trawy samozagęszczającej, czyli specjalnie stworzonej mieszanki traw. Tworzy ona intensywną sieć podziemnych kłączy, które gwarantują jej samoregenerację oraz dość szybkie odrastanie. Nawet jeśli murawa zostanie wybrakowana lub uszkodzona, dość szybko uzupełni wszelkie ubytki. Warto pokreślić, że ten typ murawy odznacza się większą gęstością oraz tempem wzrostu niż tradycyjne mieszanki.

Przebieg dosiewania trawy

Przed dosiewaniem należy spulchnić glebę oraz skosić trawnik na dość niską wysokość. Po takim przygotowaniu, należy rozsypać nasiona trawy na obszarze, w którym występują braki. Warto dokładnie przegrabić te obszary, upewniając się, że ziemia przykryła wszystkie nasionka. W innym wypadku mogą zostać zjedzone przez ptaki. Przez kolejne tygodnie warto pamiętać o podlewaniu trawnika łagodnym strumieniem wody, który nie wypłucze nasion, ani nie spowoduje ich przemieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *