Jak zagęścić trawnik – porady

Gęsty, zielony i intensywnie zarośnięty trawnik to wizytówka każdego przydomowego ogrodu. By zachować go w jak najlepszej kondycji należy regularnie przeprowadzać różnego typu prace. Pomogą uzupełnić ubytki, odżywić kępki trawy oraz zagęścić ich występowanie. Będą także wspomagać wzrost nowych listków oraz przeciwdziałać blaknięciu. Wbrew pozorom zachowanie trawnika w dobrym stanie nie wymaga ani dużego wysiłku, ani wydatku pieniędzy.

Przyczyny rzednięcia trawy

Rozmaite czynniki wpływają na wygląd trawy – zarówno warunki środowiskowe jak i przeprowadzone na etapie zakładania trawnika prace. Im więcej troski włożymy w trawnik, tym lepiej będzie się rozwijał i tym mniej widoczne będą jego przerzedzenia. Wśród najważniejszych przyczyn rzednięcia trawy można wymienić:

  • stosowanie niskiej jakości mieszanki nasion,
  • wybór złej pory do założenia trawnika,
  • nierównomierny wysiew nasion,
  • wymywanie nasion przez wody opadowe lub wywiewanie przez wiatr,
  • brak troski i zaniedbana pielęgnacja,
  • niekorzystne warunki środowiskowe, w tym glebowe,
  • intensywne zimy sprzyjające powstawaniu skorupy lodowej.

Samodzielne zagęszczanie trawnika w ogrodzie

W zagęszczaniu trawnika najważniejsza jest troska o stan gleby, którą warto napowietrzać. Nadmiernie zbita gleba utrudnia dostęp wody oraz powietrza, co przekłada się na spowolniony wzrost trawy. Zaleca się napowietrzanie gleby w okresie wiosennym, po ustąpieniu zimowych przymrozków. Do aeracji można wykorzystać specjalne urządzenia do wiercenia otworów lub rozkopywania grudek ziemi. Mogą być to przyrządy elektryczne, mechaniczne jak również specjale obuwie nabijane kolcami.

Nawożenie trawnika polega na jego zasilaniu specjalnie dobranymi mieszankami. Zaleca się przeprowadzanie tego zadania nawet trzykrotnie w ciągu roku. W sklepach ogrodniczych znajdziemy nawóz na zagęszczenie trawy, a także specjalny azot na trawnik. Środki wzbogacone o azot warto stosować w okresie wiosennym, natomiast nawozy uniwersalne – w okresie letnim.

Ważna jest także walka z chwastami oraz mchem, stanowiącymi naturalną konkurencję względem trawnika. Mogą pojawić się nawet na glebach odpowiednio pielęgnowanych oraz regularnie nawożonych. Najskuteczniejsze w usuwaniu chwastów jest ich samodzielne wyrywanie na wczesnym etapie wzrostu. W przypadku bardzo zaniedbanych trawników, można zastosować specjalne herbicydy. Do walki z mchem warto przeprowadzać wapnowanie oraz stosować nawozy zawierające siarczan żelaza.

Nie można też zapomnieć o podstawowych pracach, takich jak regularnie podlewanie trawnika oraz jego koszenie. Niedobór wody może prowadzić do obumierania kępek trawy, a tym samym do rzednięcia trawnika. Koszenie sprzyja natomiast wzmocnieniu trawy oraz pobudza jej wzrost. Warto dopasować wysokość koszenia do aktualnego stanu trawy i warunków pogodowy. W okresie największych upałów zaleca się utrzymywać trawnik na wysokości przynajmniej 4-8 cm.

Popularnym rozwiązaniem jest także wałowanie trawnika, dedykowane zwłaszcza do ogrodów nierównych i rzadko zarośniętych. Proces wałowania pozwala wyrównać murawę oraz pozytywnie wpływa na strukturę podłoża, przekładając się na szybsze tempo wzrostu trawy.

W ostateczności warto też rozważyć możliwość dosiewania trawy. W tym celu należy skorzystać z nasion traw tych samych mieszanek, które zastosowaliśmy przy zakładaniu trawnika. Można też zastosować specjalne odmiany trawy samozagęszczającej się, które tworzą intensywną sieć kłączy pod poziomem gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *