TRAWA W ROLCE CZY Z SIEWU – SPOSÓB ZAKŁADANIA

Zakładanie trawnika może przysporzyć sporo problemów zwłaszcza początkującym ogrodnikom, gdyż wymaga podstawowej wiedzy i umiejętności. Istnieją jednak dwie metody na założenie murawy – tradycyjna polegająca na wysiewie nasion oraz bardziej nowoczesna, jaką jest trawnik z rolki. Oba warianty mają swoich zwolenników i przeciwników, a wszystko zależy od własnych preferencji i możliwości finansowych.

Największe różnice pomiędzy metodami widać w sposobie zakładania trawnika. Trawa w rolce dostępna jest na gruncie lub folii i od razu gotowa do użytku. Podłoże wymaga tylko podstawowego przygotowania polegającego na wyrównaniu terenu oraz spulchnieniu ziemi, aby zapewnić lepszą przyczepność darni. Trawnik w rolce można dociąć do potrzebnego wymiaru i nadać mu pożądany kształt, co jest dużym ułatwieniem w przypadku niestandardowych parametrów działki.

trawa w rolce czy z siewuW przypadku tradycyjnego wysiewu trzeba liczyć się z tym, że przygotowanie podłoża wymaga więcej pracy. Trzeba dokładnie przekopać ziemię, pozbyć się z niej chwastów oraz dobrze ją nawozić zarówno przed wysiewem, jak i po nim. Nasiona rozsiewa się ręcznie, co przy dużej powierzchni może zająć sporo czasu. Trzeba również pamiętać o tym, aby uzupełniać nasiona, gdyż w początkowej fazie narażone są na wydziobanie przez ptactwo.

TRAWA ROLOWANA CZY Z WYSIEWU – CZAS ZAKŁADANIA TRAWNIKA

Tradycyjny wysiew powinno przeprowadzać się na początku maja lub na przełomie września i października, kiedy wilgotność powietrza jest większa, a temperatury niższe. Oznacza to, że w przypadku pierwszego wysiewu raczej nie ma szans, żeby w lecie cieszyć się bujną murawą. Zwłaszcza że efekty pierwszego takiego zabiegu mogą nie sprostać Twoim oczekiwaniom, gdyż bez doświadczenia trudno uzyskać w ten sposób równy i piękny trawnik.Trawnik z rolki można rozkładać już wczesną wiosną i aż do później jesieni. W dodatku od razu prezentuje się okazale. Nie trzeba czekać na wzrost trawy ani poddawać jej czasochłonnym zabiegom pielęgnacyjnym oprócz podlewania i koszenia. Dzięki temu trawa rolowana prezentuje się świetnie przez cały sezon, aż do nadejścia zimy.

TRAWNIK Z ROLKI CZY Z SIEWU – EFEKTY

Trawa z tradycyjnego wysiewu jest ryzykowna, gdyż nigdy nie można przewidzieć, jaki będzie założony w ten sposób trawnik. Mimo możliwości wyboru spośród wielu gatunków traw nie ma gwarancji, że źdźbła wyrosną i będą w dobrej kondycji. Trawa rolowana będzie wyglądała tak, jak podczas zakupu, dlatego od razu można wybrać preferowany styl trawnika. Poza tym trawa w rolce:

Trawnik z rolki to najprostszy sposób, aby móc się cieszyć efektowną murawą przez cały sezon. Jest łatwy w utrzymaniu oraz rozkładaniu, dlatego nie wymaga żadnych umiejętności ogrodniczych. W przypadku tradycyjnego wysiewu trzeba liczyć się z wieloma niedogodnościami i koniecznością poświęcenia czasu na regularną pielęgnację trawnika, aby zachował się w dobrej kondycji.

PORADY

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD TRAWNIK JAK UKŁADAĆ TRAWNIK TRAWNIK Z ROLKI - CZY WARTO W NIEGO INWESTOWAĆ? TRAWA ROLOWANA - ZASADY PIELĘGNACJI TRAWA W ROLCE CZY Z SIEWU - SPOSÓB ZAKŁADANIA PIERWSZE KOSZENIE I PIELĘGNACJA ZAKŁADANIE TRAWNIKA Z ROLKI